No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výnimočný pohár odovzdajú priekopníci motocrossu v R. Sobote. Jazdievali aj 30 pretekov do roka

29. októbra 2019 | |  | 

Takmer dvojkilometrová trať na Včelinci pri Rimavskej Sobote bude už najbližšiu sobotu, 2. novembra, patriť všetkým priaznivcom motocrossu. Pretek ukončujúci sezónu bude tento rok patriť k netradičným. Okrem pohára Motosport RS budú súťažiť aj o pohár bratov Kubišovcov z Rimavskej Soboty, bývalých pretekárov, ktorí patria k priekopníkom tohto športu v našom regióne a reprezentovali Československo na medzinárodných pretekoch. Ako Rimava.sk ďalej informoval riaditeľ pretekov a predseda klubu Motosport RS Ladislav Čisár, rýchlosť a techniku si počas halloweenskeho preteku zmerajú jazdci v piatich kategóriách deti, hobby, profi, ženy a MX4. „V triede nad 40 rokov sa bude súťažiť o pohár bratov Kubišovcov bez rozdielu kubatúry," priblížil Čisár, podľa ktorého pôjde o pripomenutie si týchto jazdcov, ktorí tu v polovici 80-tych rokoch začínali jazdiť motocross, no takýto klub tu v R. Sobote za socializmu nebol. „Všetci ste srdečne vítaní. Príďte pretekať, povzbudzovať vo finále oceniť a uznať snahu a umenie víťazov,“ zdôraznil riaditeľ pretekov.

V Rimavskej Sobote začali jazdiť motocross, najlepší výsledok bol z Ukrajiny

Bratia začínali jazdiť v polovici 80-tych rokov. Podľa Ondreja Kubiša, jedného z bratov, jazdili ešte na ČZ-tách, najskôr za Automotoklub a potom za Zväzarm Rimavská Sobota. „Vtedy sa jazdievali majstrovstvá Slovenska, kraja a republiky," priblížil Kubiš, ktorý po vyjazdení prvej výkonnostnej triedy jazdil aj v zahraničí. Okrem Československa tak reprezentoval v Rakúsku, Poľsku, Maďarsku či Ukrajine. „Mali sme niekedy aj 30 pretekov do roka. To bolo strašne veľa," spomenul pretekár, ktorý sa predtým venoval aj motokáram či boxu.Počas svojej približne 30 ročnej kariéry bol dvakrát majstrom kraja, väčšinou sa umiestňovali na 4 až 6 mieste. Za svoj najlepší úspech považuje tretie miesto na medzinárodnom preteku v Černovci na Ukrajine, kde pretekalo až 160 jazdcov. „Postupne ste si to museli vyjazdiť. Išlo prvých 40 a vždy 20-ti postupovali Nakoniec bolo už len 40 jazdcov čo začali jazdiť preteky. Bola to drina," opísal priebeh neľahkých pretekov. „Všetci jazdili na ČZetách, bolo to umenie jazdca a dobrá motorka čo sa nepokazí," dodal k úspechu a medailovému umiestneniu šesťdesiatnik Ondrej, ktorý ocenil tradíciu pretekov na Včelinci pri Rimavskej Sobote.

Pribúdajúcimi pretekmi na vyšších úrovniach sa však zvyšovali aj náklady na techniku. Na trh sa postupne dostávali motorky značky Kawasaki, Hondy či KTM. „Mali sme dostať Szuki za ZS Detva, no padol komunizmus a nedostali sme už nič. Asi päť rokov sme potom jazdili za družstvo v Rimavských Janovciach, ktorí nás ešte podporovali," povedal a dodal, že ešte niekoľko rokov jazdili sami a jazdenie ukončili v roku 2011.

Tréningové jazdy na Včelinci potrvajú od 8:30 do 11:30 hod. Samotné finálové jazdy sú na pláne o 12:30 hod.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross