No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vynovené múzeum má za sebou úspešný rok. Plánujú v ňom rekonštrukciu za vyše jeden a pol milióna eur

8. februára 2024 | | | |  | 
Foto: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Gemersko-malohontské múzeum realizovalo v uplynulom roku sedem výstav a aj napriek rekonštrukcii, ktorá v ňom prebiehala, bola jeho návštevnosť v roku 2023 vysoká, zaevidovali 5 405 návštevníkov.

Ako pre portál Rimava.sk uviedla riaditeľka múzea Éva Kerényi, milovníkov histórie najviac zaujala výstava Petőfi 200. "V roku 2023 sme tiež realizovali 23 tvorivých dielní. Prevládali tie, ktoré sa tematicky viazali na aktuálne výstavy. Aj v tomto roku plánujeme ďalšie tvorivé dielne a výchovno-vzdelávacie aktivity, rovnako aj denný letný tábor, tentokrát v dvoch turnusoch, plánujeme aj viac aktivít pre najmenších a tiež jógu na nádvorí, ktorou by sme chceli potešiť staršie generácie. Mamičky s malými deťmi zas radi privítame na našom novom projekte, kolembačke," informovala Kerényi.

Článok pokračuje pod reklamou


Prvou vernisážou v roku 2024 je Stredoveké a včasnonovoveké hrnčiarstvo v Gemeri-Malohonte a Novohrade, ktorá už prebieha. Tešiť sa môžete aj na Cestu okolo sveta za 80 dní, výstavu Márie Terézie, Dobu ľadovú a tiež Tradíciu výstavy gúb v Gemeri-Malohonte. Aktuálne v priestoroch múzea nájdete aj výstavu Dress kód: Art Nouveau – Dresszkód: Szecesszió, ktorá vás zasvätí do tajov šatníka a životného štýlu žien na prelome 19. a 20. storočia.

V minulom roku sa múzeum dočkalo vynoveného hlavného vstupu a návštevníckeho centra, na ktoré získalo dotáciu z európskych zdrojov vo výške viac ako 90-tisíc eur. Cieľom projektu bolo najmä zvýšenie komfortu služieb pre návštevníkov.

Veľká rekonštrukcia múzeum ale ešte len čaká. "Ešte v minulom roku sme podali žiadosť o veľký projekt na rekonštrukciu novej stálej expozície, kedže naša aktuálna je z roku 1979, má vyše 40 rokov a radi by sme ju zmodernizovali a skrášlili nejakými interaktívnymi prvkami. Pokiaľ nám to schvália vo februári, tak nás čaká veľmi dlhý proces napísať projektovú dokumentáciu," povedala Kerényi a zároveň spresnila, že pôjde o sumu vyše 1 600 000 eur.

"Pokiaľ nám projekt schvália, múzeum bude opäť čiastočne uzavreté do konca roka 2027, počítame, že práce by trvali približne tri a pol roka," dodala riaditeľka.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross