No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Výrobné priestory nemeckého investora sú pripravené, nábor má byť v máji

8. marca 2018 |  | 

Výrobné priestory v bývalom areáli Liaz vo Veľkom Krtíši, v ktorých nemecký investor chce spustiť výrobu, sú pripravené. Medzinárodný výrobca automobilových komponentov SAM Automotive z Nemecka tu plánuje vytvoriť približne 800 pracovných miest. Informuje o tom manažérka projektu Marianna Simonidesová zo spoločnosti Wesconi. Ako ďalej uvádza, v tomto roku je plánované zamestnať okolo 150 ľudí. „Obsadzované budú pozície vo výrobe, ale aj v administratíve. Najskôr by mali prebehnúť výberové procesy na kľúčové pozície v podniku a najväčší nábor zamestnancov sa predpokladá od mája tohto roka,“ informuje manažérka projektu.

Podľa riaditeľky Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny vo Veľkom Krtíši Eriky Kušickej, miera evidovaných nezamestnaných u nich predstavuje menej ako desať percent čo predstavuje približne 2400 ľudí bez práce. Ako ďalej pre Rimava.sk uviedla, prvé desiatky zamestnancov z evidencie si v priebehu uplynulého približne polroka našli prácu u tureckého investora MATA Automotive z neďalekej obce Nová Ves, ktorý má celkovo vytvoriť 200 pracovných miest. „Oficiálne nám ubúdajú ľudia z evidencie. Dosť pracovných zmlúv je práve k nim,“ povedala riaditeľka Kušická. Podľa jej slov sú však už v rokovaniach aj s najnovším investorom z Nemecka. „Húfne im chodia žiadosti, tak sme im poskytli priestory,“ doplnila riaditeľka, podľa ktorej sa ešte pred veľkým náborom do výroby majú stretnúť aj s neevidovanými pracovníkmi, ktorí sú stredoškolsky a vysokoškolsky vzdelaní. Riaditeľka ďalej vysvetlila, že podľa jej informácií by nemalo ísť len o výrobnú linku, ale aj o laboratóriá zamerané na výskum * . Investor im okrem iného má dodať aj štruktúru ľudí, ktorých by chceli prijať do zamestnania. „Je to v prípravnej fáze,“ doplnila. Podľa jej slov ide v tejto dobe o veľké investície pre okres Veľký Krtíš. Čo sa týka nezamestnaných, v porovnaní s okolitými okresmi sú v miernej výhode, keďže majú pomerne dosť zastúpený počet mladých ľudí do 29 rokov, ktorí majú vyššiu vzdelanostnú úroveň.

Podľa zástupcov investora, ktorý bude využívať výrobné priestory v bývalom areáli LIAZ vo Veľkom Krtíši, chcú výrobu zahájiť ešte v tomto roku. Celkovo projekt predpokladá výrobné priestory o rozlohe približne 30 tisíc m2, čo si však bude vyžadovať ďalšiu výstavbu. „V prvej fáze – v priebehu 2. štvrťroku 2018, budú postupne inštalované nové stroje a technológie. Následne sa začne s jednoduchšou montážou komponentov,“ hovorí Stefan Schulze, viceprezident skupiny v oblasti Industrial Engineering zo SAM Automotive, ktorý je zodpovedný za zahraničné strediská a dodáva, že predpoklad dosiahnutia plnej kapacity výroby by mal byť začiatkom roku 2023.

Zdroj. Rimava.sk

* Oprava 20. marca o 10:15 hod.
Podľa informácií pracovníčky marketingu zo spoločnosti, ktorá projekt zastrešuje, Wesconi Banská Bystrica Anny Weissovej laboratória v tomto závode nebudú.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross