No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pri Krtíši má investovať firma z Nemecka. Prácu si tak nájde viac ľudí, ako je obyvateľov samotnej obce

5. marca 2018 |  | 

Do okresu Veľký Krtíš, ktorý patrí tiež medzi najmenej rozvinuté okresy na Slovensku, smeruje ďalší investor. Nemci tu v okolí obce Nová Ves plánujú ponúknuť prácu približne osemsto ľuďom. V tamojšom priemyselnom parku už v súčasnosti pracuje viac ako 400 zamestnancov, čo predstavuje podľa starostu obce Štefana Paholíka viac zamestnancov ako je pôvodných obyvateľov obce. „Tento rok pritom plánujú zamestnať ďalších vyše sto ľudí a postupne okolo roku 2020 by malo vzniknúť spolu až 800 nových pracovných miest,“ pripomenul pre Rimava.sk starosta obce Nová Ves Štefan Paholík. Ako priblížil, ide o medzinárodného výrobcu automobilových komponentov SAM Automotive z Nemecka. Nový investor sa podľa jeho slov už nezmestil do súčasného priemyselného parku a preto odkúpili areál bývalého Liazu, ktorý je vzdialený neďaleké tri kilometre. „Je to však ešte v katastri našej obce,*“ povedal starosta, podľa ktorého má byť závod zameraný na výrobu hliníkových líšt do dvier a strešných nosičov pre automobily. Obsadzovať chcú pozície vo výrobe, ale aj v administratíve. Medzi odberateľov závodu majú byť spoločnosti VW Slovakia, Audi a Mercedes Benz Maďarsko.

„Chceli sme tu investora a museli sme mu postupne vytvátať podmienky, aby mohol začať stavať. Museli sme spolupracovať,“ povedal starosta, ktorý zaspomínal na ich snahu a začiatky asi spred 20-tich rokov, kedy k nim postupne začali prichádzať investori. V súčasnosti majú v parku, ktorý postavili na odkúpených cirkevných pozemkoch, až troch investorov. Podľa starostu do malej dedinky smerujú investori aj napriek tomu, že nemajú dobré cesty, využívajú však blízkosť hraníc, kde už diaľnica je.

Starosta neveľkej obce v okrese Veľký Krtíš je s takýmto vývojom spokojný, bez práce majú len pár ľudí. „Využívame ich na obecné práce. Tej je dosť, ale pracovníkov je len 12 čo je asi minimum. „Až sa mi aj tí zamestnajú, nebudeme mať s kým robiť. Väčšina ľudí robí v priemyselnom parku, kde dochádza aj mnoho ľudí z celého okresu,“ priblížil starosta a dodal, že nedávno preto odovzdali 18 bytových jednotiek a z príspevku zo Štátneho fondu rozvoja bývania stavajú ďalšie. V obci podľa jeho slov zatiaľ čo sa týka pracovnej sily našli počty, ktoré investori potrebovali. „Na úrade práce je asi 2700 ľudí, dúfam, že tých 200 ľudí ešte v najbližšej dobe vyberieme,“ podotkol starosta obce. Ako Paholík dodáva, do obecnej pokladnice zo spoločností prichádza aj viac financií z daní z nehnuteľností, tie už investovali do opravy obecného úradu či na pozemky obecných nájomných bytov. „Pekný obecný úrad či opravený kultúrny dom je pritom len ako služba občanom, priorotou ostávajú zamestnaní ľudia,“ uzavrel starosta.

Zdroj: Rimava.sk

* Aktualizované 20. marca o 10:00 hod.
Nové závody sa nenachádzajú v katastri obce Nová Ves ale katastri mesta Veľký Krtíš.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross