No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vyšívanie ho sprevádza takmer celým životom

V spolupráci s Miestnou akčnou skupinou MALOHONT Vám prinášame sériu článkov predstavujúcich producentov kvalitných miestnych výrobkov, disponujúcich značkou „Regionálny produkt GEMER-MALOHONT“. Viac informácií  o regionálnom produkte nájdete tu…

Rudolf Kamenský - Rušne vyšívané obrazy

Rudolf Kamenský z Hrachova sa vyšívaniu venuje, vrátane menších prestávok, už od roku 1963. Základy sa naučil od starších príbuzných. Inšpiráciu hľadá v prírode, zaujímavých mestských objektoch, na hradoch a podobne. Jeho obrazy sú vyšívané klasickou ihlou a vlnou, resp. bavlnou na podklade kanava podľa vlastných náčrtov a nákresov, alebo podľa zakúpených predlôh. Po vyšití sú obrazy zarámované a môžu slúžiť ako tradičná dekorácia stien interiéru.

Kedy a ako ste začínali vyšívať?
Moja rodina pochádza z Detvianskych lazov. Keď som bol malý, presťahovali sme sa do Hrachova, kde sa nachádza rodičovským dom, v ktorom žijem dodnes. Som na dôchodku, takže posledné roky sa vyšívaniu venujem podstatne častejšie ako kedysi, keď som pracoval. Vyšíval som už od malička. S rodinou sme bývali na pustatine, v horárňach, takže vždy bolo nutné sa starať aj o dobytok. Aby som sa pri kravách nenudil, tak mi v deviatich rokoch strčili do ruky ihlu s vlnou. Neskôr na strednej škole, alebo aj keď som sa oženil, namiesto vysedávania v krčme som nosil so sebou vyšívanie. Aj keď som chodieval s dcérkami na prechádzky, tak som si popri kočíkovaní sadol kdekoľvek v parku na lavičku a vyšíval som.

Aké motívy najčastejšie vyšívate?
Rád sa inšpirujem prírodou, pretože som v nej vyrastal. Najčastejšie vyšívam krajinky, ale záleží aj podľa želaní zákazníkov. Mám v obľube vyšívať aj hrady a zámky. Medzi mojimi obrazmi nájdete množstvo motívov zo Slovenska, ale ak by som chcel zvečniť všetko, čo tu na Slovensku máme, tak by som musel žiť aj tri životy. Vyšívam aj pre cirkev, ktorá má špeciálne požiadavky na vzhľad obrazov.

Kde všade nájdeme Vaše obrazy?
Moje obrazy nájdete na rôznych miestach vo svete, napríklad aj v Severnej Karolíne alebo vo Švajčiarsku. Je to práve tým, že v Alpách sa nachádza nádherná príroda, ktorú potom vyšívaním zvečňujem. Nemôžem povedať, že by som na tomto remesle zbohatol, pretože je to skôr môj koníček a väčšinu obrazov, ktoré vyrobím, darujem pri rôznych sviatkoch alebo výročiach mojim známym a kamarátom.

Kam siaha tradícia tohto remesla?
Remeslo ako také sa kedysi využívalo napríklad pri čalúnenom nábytku, pri sedačkách, operadlách alebo rôznych poťahoch. Videl som to napríklad v poľovníckom kaštieli v Svätom Antone, kde mi udrel do očí nábytok s poškodenou výšivkou. Vtedy som sa pýtal miestnej kurátorky, prečo to nedajú opraviť. Odpoveďou bolo, že je náročné nájsť toho, kto by to opravil, nakoľko dnes sa už tejto činnosti venuje len obmedzený počet ľudí.

Aký je postup pri Vaše práci?
Postup je veľmi jednoduchý. Pokiaľ vyšívam svoju vlastnú kresbu, tak použijem špeciálnu látku, kanavu. Moji známi mi pravidelne prinášajú rôzne zbytky vĺn, takže pracujem prevažne s týmto materiálom. Keď sa mi vlna minie, dokúpim si v galantérii nové zásoby. Vždy sa snažím začínať od najtmavšej vlny po tú najsvetlejšiu, takže s bielou vlnou pracujem až na koniec. Je to hlavne kvôli očiam, nakoľko vidím len na jedno oko. Keď je práca hotová, prežehlím ju a odnesiem zarámovať.

Nachádza sa medzi Vašimi obrazmi aj nejaký, ku ktorému máte špecifický vzťah?
Jeden z mojich najobľúbenejších obrazov je portrét pápeža Jána Pavla II. Vyšíval som ho po tom, ako sme sa osobne stretli ešte na jar v roku 1978 v Krakove. Boli sme tam na zájazde a keď sme s partiou vonku spievali, započul nás a prišiel za nami. Zaspieval si s nami, zabavil sa a ešte si aj zahral na fujare. Pol roka na to bol zvolený za pápeža. Zhodou okolností potom, keď prišiel na Slovensko, tak nocoval v dome na Spišskej Kapitule, v ktorom som sa narodil.

Čo Vás na tomto koníčku najviac baví?
Najväčšiu radosť mám skutočne z toho, keď niekoho mojou prácou obdarujem. Teší ma, že tu po mne niečo ostane, pretože tie obrazy nejakú dobu vydržia a môžu tešiť ďalšie generácie.

Kontakt na výrobcu:
Rudolf Kamenský
Osloboditeľov 242
980 52 Hrachovo
+421 905 152 776
[email protected]

Predajné miesto: Priamo u výrobcu po predchádzajúcej dohode.

Produkty z regiónu Gemer-Malohont, ktoré vznikajú pod rukami miestnych ľudí, nájdete pod označením regionálny produkt GEMER-MALOHONT. Cieľom regionálneho značenia je zviditeľnenie a podpora miestnych produktov, v ktorých sa spája tradícia a vzťah k tomuto regiónu. Za každým z nich sa skrýva príbeh, o ktorý sa s nami podelili ich výrobcovia v rámci série rozhovorov Príbehy regionálnych produktov.

Rozhovory s držiteľmi značky regionálny produkt GEMER-MALOHONT realizovala v roku 2018 Miestna akčná skupina MALOHONT s finančnou podporou Banskobystrického samosprávneho kraja.

Rozhovor viedol Matej Kováč
Foto: Petra Rapčanová


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross