No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vysoké teploty budú v závere týždňa ešte stúpať, záchranári apelujú na pitný režim

Vysoké teploty v tomto týždni ešte nepovedali posledné slovo. Slovenský hydrometeorologický ústav aktualizoval aktuálne výstrahy pred horúčavami a rozšíril ich aj na štvrtok, 23. augusta. Avšak SHMÚ avizuje ešte vyššie teploty ako doteraz. Tie platia pre aj pre okres Rimavská Sobota, Lučenec a Veľký Krtíš.

Podľa meteorológov sa v týchto okresoch ojedinele očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu až 35 stupňov Celzia. Ako ďalej informuje SHMÚ, vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov. „Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ upozorňujú meteorológovia.

Počas vysokých teplôt záchranári odporúčajú nevychádzať von v obedňajších hodinách, vyhýbať sa priamemu slnku a dodržiavať hlavne pitný režim. „Dospelý človek by mal počas dňa vypiť aspoň tri litre tekutín, ideálne čistej vody,“ informuje Katarína Načiniaková, hovorkyňa skupiny Falck a dodáva, že vhodným zdrojom tekutín je aj ovocie s vysokým podielom vody – melón, paradajky, uhorky. „Dôležité je dopĺňať tekutiny priebežne, nielen vtedy, keď cítime smäd,“ zdôraznila. Ľudia by sa však mali vyhýbať príliš studeným alebo horúcim nápojom. „Netreba zabúdať na deti, dávajte im piť pred každou fyzickou aktivitou aj po nej,“ doplnila.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross