No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VZN o alkohole a pyrotechnike je v rozpore so zákonom, mesto ho má zrušiť alebo zmeniť

Všeobecne záväzné nariadenia (VZN) mesta upravujúce pitie alkoholu na verejnosti a používanie zábavnej pyrotechniky sú v rozpore s právnymi predpismi. Konštatuje to Okresná prokuratúra Rimavská Sobota, ktorá dostala podnet na preskúmanie VZN. Podobné podnety rozposlal Dolnokubínčan Pavol Pachník aj na ďalšie prokuratúry, s tým, že samosprávy prekračujú rámec zákona. Mestá na Slovensku v posledných týždňoch sporné nariadenia rušia. Rimavskosobotskí poslanci budú o proteste prokurátora rozhodovať na svojom najbližšom rokovaní, v stredu, 15. augusta.

Nariadenie o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov má mesto od roku 2008. Zakazuje  predávať alebo podávať alkoholické nápoje mládeži do 18 rokov, osobám zjavne ovplyvneným alkoholom, v zdravotníckych zariadeniach či na zhromaždeniach a verejných kultúrnych podujatiach s výnimkou piva a vína. V nariadení sú tiež vymenované ulice a lokality v meste, kde je počas roka, okrem Silvestra a Nového roka, na verejne prístupných miestach zakázané predávať, podávať alebo požívať alkohol. Výnimkou sú krátkodobé podujatia, letné terasy a obchodné prevádzky.

VZN, ktoré hovorí o predaji a požívaní alkoholu na verejnosti, sa na prokuratúru dostalo aj v iných mestách v kraji, v Lučenci, Banskej Bystrici, Žiari nad Hronom či Banskej Štiavnici. Podľa vyjadrenia hovorcu krajskej prokuratúry Ivana Vozára najčastejšími dôvodmi podania protestu prokurátora bolo to, že mestá obmedzili požívanie alkoholických nápojov na verejných priestranstvách nad rámec zákona, zaviedli neprípustné výnimky, ktoré zasiahli do rovnoprávnosti jednotlivých subjektov alebo zaviedli priestupky nad rámec zákona.

Na základe podnetu Dolnokubínčana prokuratúra v Rimavskej Sobote preverovala aj VZN o pyrotechnike. Podľa neho je na verejných priestranstvách v meste zakázané používať pyrotechnické predmety I. a II. triedy, s výnimkou Silvestra a Nového roka. To je však podľa prokuratúry v rozpore so zákonom o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe, podľa ktorého sa pyrotechnika II., III. a IV. triedy nesmie používať v uzatvorených miestnostiach, v blízkosti nemocníc a kostolov, detských zariadení, domovov dôchodcov, liečební či cintorínov. Nad rámec zákona je tu tiež určený priestupok.

Mesto musí o protestoch prokurátora rozhodnúť do 30 dní, poslanci ho budú mať na stole na svojom stredajšom rokovaní. VZN by podľa prokuratúry mali byť zrušené, samospráva ich však môže nahradiť novými predpismi, ktoré budú v súlade so zákonom.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross