No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z budovy bývalého župného domu opadáva omietka a tehly

16. februára 2010 |  | 

Historická budova bývalého Župného úradu na Námestí M. Tompu v Rimavskej Sobote je v havarijnom stave. Na chodník zo strany Fábryho ulice najnovšie opadáva omietka a dokonca aj kusy tehál. Pre Rimava.sk to potvrdil Svetozár Müller, konateľ Mestskej bytovej správy. “Ako správca som viackrát upozorňoval na to, aby mesto uvoľnilo nejaké zdroje., aby sa nikomu nič nestalo. Sú tam dve až tri porušenia, ale padá to v celej dĺžke,” vyjadril sa pre Rimava.sk Müller. Ako doplnil, spolu s Technickými službami mesta zvažujú, akým spôsobom zabezpečiť chodník, pri ktorom je aj parkovisko.

Podľa Müllera sa s prácami začne až keď to umožní počasie. Stav údajne zapríčinili popraskané škrídle, následné zatekanie na rímsu a postupné zvetrávanie. Pod strechou sa navyše zdržiavajú holuby. Ako Müller doplnil, už oslovil jednu z rimavskosobotských firiem. Začiatkom marca plánuje predložiť návrh na najnutnejšie opravy, ktoré zatiaľ odhaduje na viac ako 1,6 tis. eur.

Klasicistická budova z 18. storočia je kultúrnou pamiatkou. Je vo vlastníctve mesta a v súčasnosti v nej sídli Obvodný úrad. Prevažná väčšina kancelárií po odsťahovaní sa Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny ostala prázdna. V roku 2007 bola vykonaná rekonštrukcia na priečelí budovy z grantového programu dotáciou vo výške takmer 166 tis. eur. Samospráva rekonštrukciu kofinancovala čiastkou 20 percent.

“Mesto v decembri požiadalo v rámci grantového systému Ministerastva kultúry SR “Obnovme si svoj dom” o finančné prostriedky na pokračovanie rekonštrukcie,”  povedala pre Rimava.sk vedúca oddelenia strategického rozvoja a investičného rozvoja na Mestskom úrade Eva Muráriková. Ako dodala, vzhľadom na výšku grantu do 230 tis. eur bola rekonštrukcia rozvrhnutá na niekoľko etáp a v súčasnosti sa čaká na výsledok vyhodnotenie grantovej schémy.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross