No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ: Z historickej budovy začala opadávať omietka, kraj už na opravu vyčlenil peniaze

cierny orolZ historickej budovy na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote, známej aj pod názvom Čierny orol, začala opadávať omietka. Jej okolie bolo preto v uplynulých dňoch opáskované a chodci by kvôli bezpečnosti mali dodržiavať odstup. V budove má reštauráciu Stredná odborná škola obchodu a služieb (SOŠOS), ktorá ju využíva hlavne na praktické vyučovanie študentov.
„Po nedávnej oprave strechy, sa ukázalo, že fasáda je už v naozaj v zlom stave, najmä zo strany námestia,“ priblížil pre Rimava.sk riaditeľ SOŠOS Jaroslav Bagačka, podľa ktorého už boli zhodou okolností na opravu odsúhlasené financie v rozpočte zriaďovateľa, Banskobystrického samosprávneho kraja. Ako priblížil, ide o sumu viac ako 200 tisíc eur, kedy však budú práce zrealizované kvôli príprave verejného obstarávania uviesť nevedel. „Má to v rukách zriaďovateľ. Sme povďační, že sa podarilo vybaviť financie na opravu,“ povedal Bagačka, podľa ktorého ide po dokončení výmeny strechy z konca minulého roka o druhú etapu a opravu fasády budovy. Renovácia bude podliehať pamiatkárom a podľa riaditeľa SOŠOS to nebude oprava zo dňa na deň. „Je však potrebné budovu opraviť aj kvôli mestu. O rozpočte sa hlasovalo začiatkom roka. Podľa poslanca BBSK Františka Auxta súhlasili všetci poslanci za okres Rimavská Sobota. „Bol už najvyšší čas, podporili sme to,“ povedal Auxt. S poslaneckým návrhom na rokovaní BBSK prišiel Michal Bagačka, podľa ktorého už hľadali financie na opravu tejto budovy niekoľko rokov. „Čím ďalej by sa to odkladalo, tým by sa stav zhoršoval. Padajúca omietka je toho dôsledkom. Dúfajme, že sa to podarí čím skôr zrealizovať,“ uzavrel Michal Bagačka.

Budova na Hlavnom námestí má už vymenenú strechu. Prvá časť bola spravená v roku 2009, zvyšok dorobili koncom minulého roka. „Fasáda je druhou časťou projektu,“ priblížil riaditeľ SOŠOS, podľa ktorého ďalšie plány budú závisieť od finančných možností zriaďovateľa.

V budúcnosti by v budove chceli zriadiť hotelové izby, luxusnejšiu reštauráciu, spoločenskú miestnosť, piváreň či kadernícky salón, vznikne aj priestor pre prevádzky súkromných podnikateľov. Budova však má byť aj naďalej prioritne využívaná na odborný výcvik žiakov školy.

SOŠOS v reštaurácii organizuje pravidelne gastronomické podujatia, na ktorých sa študenti učia pripravovať tradičné jedlá rôznych kútov sveta. Okrem Týždňa Slovenskej a Českej kuchyne sa tu študenti učia variť aj jedlá z Ukrajiny, Švajčiarska, Brazílie, Maďarska či Francúzska. V átriu budovy v lete pravidelne spoluorganizujú s MsKS aj rozličné kultúrne podujatia.

Doplnené 13. marca o 10:30 hod.
Ako pre Rimava.sk priblížila Michaela Piliarová, hovorkyňa Banskobystrického samosprávneho kraja, v schválenom registri investícií na rok 2017 sa nachádza akcia s názvom "SOŠ OaS Športová RS - rekonštrukcia Čierny Orol", ktorej predmetom je rekonštrukcia fasády. „Presný termín ukončenia realizácie rekonštrukcie nie je známy z dôvodu administratívnych a právnych procesov," dodala Piliarová.

Zdroj: Rimava.sk

Súvisiace články
Budovu Čierny orol čaká rekonštrukcia, momentálne opravujú strechu v havarijnom stave
Na historickej budove Čierneho orla pokračujú v opravách strechy


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross