No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z LYŽIARSKYCH STREDÍSK: Takúto slabú sezónu si nepamätáme

20. januára 2014 |  | |

ilustračné fotoPrevádzkovatelia lyžiarskych stredísk v regióne aj milovníci zimných športov majú hlavy v smútku, počasie sa postaralo o mimoriadne slabú sezónu, akú si mnohí nepamätajú. Tam, kde sú odkázaní na prírodný sneh, sa počas tejto „zimy“ ešte ani nelyžovalo, plusové teploty neprajú ani strediskám, kde by mohli zasnežovať.

Na Kokave -Línii svah zíva prázdnotou, zahalila ho hmla, stredisko je v týchto dňoch zatvorené. Ako pre Rimava.sk povedal vedúci strediska Attila Gálik, ak v strede alebo v závere týždňa klesnú teploty, plánujú zasnežovať. Lyžiarom chcú podmienky vytvoriť hneď, ako to počasie dovolí. Podotkol, že na takúto slabú sezónu si za vyše dvadsať rokov nespomína.

Ani stredisko Látky – Royal nie je v prevádzke, podľa informácií z recepcie tamojšieho hotela sa tu od konca decembra nelyžovalo, namiesto očakávaného sneženia úraduje dážď a hmlisté počasie.

Lyžiarske stredisko, ktoré prevádzkuje roľnícke družstvo Látky, je tiež bez snehu. Pre Rimava.sk to potvrdil predseda Ján Pisár, podľa ktorého sa za posledných desať rokov v stredisku vždy lyžovalo, tentokrát im počasie nepraje.

Takýto teplý a upršaný január si nepamätajú ani v stredisku Skorušina pri Klenovci v Rimavskosobotskom okrese, kde sú odkázaní len na prírodný sneh. „Túto sezónu sme ešte vôbec neťahali,“ povedal pre Rimava.sk Ján Sihelský a dodal, že minulý týždeň síce sneh napadol, ale hneď sa aj roztopil. Aj dnes ráno bolo podľa jeho slov v Klenovci plus sedem stupňov.

V priebehu januára sa má na Slovensku ochladiť, no teploty nebudú také, na aké sme v tomto období zvyknutí. Uviedol to pre SITA klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ) Pavel Faško. To, čo sa podľa neho dialo od druhej polovice decembra a v prvých dvoch dekádach januára, je veľmi zvláštnym javom. Rekordne teplo bolo na Slovensku v nedeľu, 19. januára, keď priemerná denná teplota neklesla pod 10 stupňov Celzia.

Vo vysokých horských polohách bol úvod januára podľa klimatológov najteplejší v celej histórii prevádzky vysokohorských meteorologických observatórií.

Zdroj: Rimava.sk, SITA, SHMÚ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross