No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Z neplatenia členského do ZMOGaM-u si Šimko ťažkú hlavu nerobí. Podľa predsedu Habovčíka je to urážka združenia

Marcové mestské zastupiteľstvo v Rimavskej Sobote patrilo aj diskusii o neplatí členského poplatku do Regionálneho združenia miest a obcí Gemera a Malohontu. Túto tému otvoril poslanec Roman Vaľo, ktorý uviedol, že rimavskosobotská samospráva nemá vyplatené členské za rok 2019 a 2020 aj napriek tomu, že v rozpočte na vyplatenie peniaze boli vyčlenené. Podľa primátora Jozefa Šimka sa kvôli tomu svet nezrúti. Tieto jeho slová však predseda združenia Marian Habovčík považuje za urážlivé.„Svet sa nezrúti, ak mesto vylúčia. Zo Zmos-u už odišla zhruba polovica obcí. A ani do ZMOGaM-u neplatí členské viacero obcí,“ uviedol na marcovom rokovaní Šimko. Podľa jeho slov sa členské príspevky používajú na rozdávanie darčekov pri príležitosti Dňa učiteľov či Dňa matiek. Reakcia ZMOGaM-u nenechala na seba dlho čakať.

Úľava na členskom platí, ústny prísľub primátora menšieho nájmu už nie

„Členské príspevky odsúhlasené snemom nie sú cieľom našej práce, ale prostriedkom, aby sme mohli zabezpečiť potrebný servis pre samosprávy. Aj snem, ktorý vo februári hodnotil prácu združenia za rok 2019 zobral na vedomie, že až na malé výnimky členské príspevky všetci zaplatili v stanovenej výške,“ uviedol pre Rimava.sk predseda ZMOGaM-u Habovčík. Podľa jeho slov mesto Rimavská Sobota má úľavu na členskom príspevku nakoľko im primátor Šimko ústne sľúbil, že budú mať úľavu na nájomnom za kancelársky priestor. „Ale nestalo sa tak, dokonca máme nájomné od 1.1.2020 zvýšené o 50 percent,“ avizoval Habovčík. Ako dodal, boli nepríjemne prekvapení vyhlásením primátora okresného mesta, že aj ostatné samosprávy neplatia členské a vraj polovica samospráv už vystúpila aj zo ZMOS. „Tieto informácie sú nepravdivé, pre upresnenie za rok 2019 neuhradili členské zo 107 samospráv štyri obce a jedno mesto a obdobne je to aj za uplynulé roky,“ ozrejmil.

R. Sobota sa stáva čoraz viac izolovaným mestom nielen navonok, ale aj vnútri okresu

Podľa predsedu združenia sú nepravdivé aj informácie, že polovica obcí vystúpila aj zo Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ako ďalej Habovčík poznamenal, k 19.3.2020 je členmi ZMOS 2787 obcí a miest, pričom celkový počet obcí je 2927. Zo ZMOS vystúpilo osem miest, dve mestské časti a dve obce. „Prevažná časť miest a obcí si bezodkladne plní svoje záväzky, len mesto Rimavská Sobota má problém splniť svoju povinnosť. V rozpočte mesta je pritom každý rok odsúhlasený členský príspevok. Nepochopiteľná je pre nás svojvôľa primátor Šimka, ktorý neplní uznesenie vlastného zastupiteľstva a ktorý pritom v novozvolenom parlamente chce vystupovať ako expert pre samosprávy,“ podotkol predseda ZMOGaM-u. Ako ďalej povedal, namiesto toho, aby sa okresné mesto snažilo byť vzorom pre iné samosprávy a ťahúňom v oblasti rozvoja okresu Rimavská Sobota sa stáva čoraz viac izolovaným mestom nielen navonok, ale aj vnútri okresu.„Nepravdivé sú aj tvrdenia primátora Šimka, že naše združenie z členských príspevkov rozdáva darčeky pre učiteľov a z príležitosti dňa matiek. ZMOGaM v spolupráci s Klubom riaditeľov základných a materských škôl už 5-ty rok oceňuje pedagógov z príležitosti Dňa učiteľov. Každý rok toto pekné podujatie usporadúva jedna zo samospráv. Tak tomu bolo v Tisovci, Hnúšti, Jesenskom a v roku 2019 v Rimavskej Sobote,“ ozrejmil s tým, že celkové náklady na oceňovanie sú vo výške 500 eur, ktoré sú v každoročnom rozpočte schválené.

Kým prvé tri samosprávy sa podľa Habovčíka na nákladoch spolu podieľali pri organizovaní oceňovania pedagogických pracovníkov, keď bolo oceňovanie, ktoré zorganizovalo mesto Rimavská Sobota si združenie všetky náklady zaplatili, mestu nezostali nič dlžní. „Oceňujeme aj učiteľov z mesta Rimavská Sobota, čo sa malo udiať aj tento rok. Nevylúčili sme pedagógov z mesta aj napriek postoju primátora, lebo nebudeme trestať šikovných ľudí,“ konštatoval. Ako zároveň doplnil, v prípade, že sa naakumulovali finančné prostriedky z členských príspevkov na základe rozhodnutia Rady ZMOGaM podporovali aj mikroregióny, ktoré tieto prostriedky využili v prospech občanov. Z príležitosti dňa matiek ZMOGaM neorganizuje žiadne podujatia a nerozdáva žiadne darčeky.

„Preto považujeme slová primátora Rimavskej Soboty za urážku združenia, jeho členov a šírenie nepravdivých informácií za veľmi nekorektné,“ zakončil predseda ZMOGaM-u Marian Habovčík.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross