No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za necelé štyri metre kanalizácie chcelo mesto od Tesca každoročne 200 eur. Developeri to považujú za neúctu, nevďak a zlý signál pre ďalších investorov

Za 3,87 metrovú prípojku dažďovej kanalizácie na mestskom pozemku žiada  rimavskosobotská samospráva od spoločnosti Tesco Stores každoročne 200 euro. Podľa uznesenia z mestského zastupiteľstva má byť navyše zriadenie vecného bremena časovo neobmedzené. Zástupcovia developerskej spoločnosti Ardis, ktorá je poverená realizovať výstavbu v časti areálu bývalého cukrovaru, považujú toto rozhodnutie poslancov nielen za zmätočné, ale hlavne neférové. Pre budúcich investorov podľa nich mesto vysiela signál, aby sa Rimavskej Sobote zďaleka vyhýbali.

Ako sa uvádza v materiáli, ktorý prerokovávali poslanci na svojom poslednom pracovnom zasadnutí, vecné bremená schvaľuje mestské zastupiteľstvo. Cena za zriadenie vecného bremena na pozemkoch vo vlastníctve mesta sa stanovuje individuálne v primeranej náhrade podľa účelu, minimálne však 200 euro jednorázovo. Komisia podnikateľskej činnosti odporúčala zriadenie vecného bremena za odplatu vo výške 200 euro na každý rok.

„Spoločnosť Tesco Stores bude so svojim hypermarketom v meste Rimavská Sobota pôsobiť minimálne 50-100 rokov, za zriadenie vecného bremena na ploche 7 m² teda zaplatí 10  až 20 tisíc eur. Toto je snáď najdrahšie vecné bremeno na svete,“ myslí si Miroslav Vrban zo spoločnosti Ardis. Podľa jeho slov takto poslanci ukázali, ako si vážia investora, ktorý do mesta priniesol viac ako 120 nových pracovných miest, zvýšil konkurenčný boj hypermarketov a na mieste chátrajúceho cukrovaru vytvoril krajšie prostredie.

„Oslovili sme primátora, aby toto uznesenie nepodpísal. Zaoberať sa ním zrejme bude aj prokurátor,“ hovorí Vrban, podľa ktorého je uznesenie zmätočné a nedomyslené. „Počas výstavby obchodnej zóny sme mali s mestom korektné vzťahy, nič sme od nich nežiadali. Stavalo sa na súkromnom pozemku, práce zabezpečovali aj domáce, rimavskosobotské firmy. Toto je zvláštna vďaka poslancov,“ dodáva.

Podľa Petra Gulika, predsedu Komisie podnikateľskej činnosti, obchodu, bytov, služieb a cestovného ruchu sa prijaté uznesenie bude meniť, poplatok zaplatí Tesco len jednorázovo, v súlade s nariadením mesta. "Zámer bol však taký, aby túto sumu platili ročne, aby malo mesto aký-taký príjem," povedal Gulik, podľa ktorého  by bola suma dvesto euro  na rok pre Tesco primeraná.

Ako pre Rimava.sk uviedol primátor Rimavskej Soboty Štefan Cifruš, uznesenie nepodpísal. „Keďže je toto uznesenie absolútne protichodné, využil som svoje právo a nepodpísal som ho,“ povedal Cifruš. Podľa jeho slov sa uznesením bude v piatok, 3. decembra, zaoberať Mestská rada.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross