No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Za vypaľovanie trávy hrozia pokuty do tisícok eur, upozorňujú hasiči

perex-vypalovanie-travyJar sa pomaly hlási o slovo a s ním prichádza aj jej neželaný „symbol“, vypaľovanie trávy. Toto „jarné upratovanie“ trávnatých porastov však neraz zamestná nielen hasičov, ale aj peňaženky. Za vypaľovanie totiž hrozia mastné pokuty.Preto Okresné riaditeľstvo Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Rimavskej Sobote upozorňuje právnické osoby, podnikateľov a fyzické osoby na prísny zákaz vypaľovania trávnatých porastov, kríkov a zakazuje zakladať oheň v priestoroch alebo miestach, kde by mohlo dôjsť k jeho rozšíreniu.

Hasiči ďalej avizujú, že vypaľovanie porastov značne poškodzuje životné prostredie, najmä faunu a flóru a zapríčiňuje nenahraditeľné škody. Práve preto porušenie záväzných právnych predpisov, a to najmä zákona o ochrane pred požiarmi, prináša so sebou okrem iného aj trestnoprávnu zodpovednosť. Právnickým osobám a fyzickým osobám-podnikateľom môže byť uložená sankcia až do výšky 16 597 eur a fyzickým osobám až do výšky 331 eur.

V roku 2015 bolo podľa hasičov zistených 28 prípadov a v roku 2016 zatiaľ do dnešných dní bolo zistených 5 prípadov vzniku požiaru v súvislosti s vypaľovaním suchých trávnatých porastov, pričom tieto požiare vo veľkej časti priamo ohrozujú aj lesné hospodárstva. Ako ďalej Rimava.sk informoval riaditeľ (HaZZ) v Rimavskej Sobote Marek Laššák, jedným z prípadov za posledné dni, kde požiar zachvátil aj trávnatý porast bol v pondelok, 4. apríla. Podľa riaditeľa, v obci Kružno okrem trávy horel aj traktor. Ako zároveň dodal, na miesto bolo vyslaných sedem príslušníkov HaZZ a tri kusy techniky.

„Touto cestou žiadame všetkých uvedomelých občanov o dodržiavanie zásad protipožiarnej bezpečnosti a v prípade vzniku mimoriadnej udalosti, a to požiaru, aby poskytli osobnú a vecnú pomoc v súvislosti s lokalizáciou a likvidáciou požiaru,“ vyzývajú hasiči.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross