No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začal sa pilotný vzdelávací program pre lektorov v prírodnom turizme v NP Muránska planina

Zdroj: Lesmír/Eva Švecová

MURÁNSKA PLANINA – Uprostred mája sa na Muránskej planine začal oficiálne prvý vzdelávací program pre lektorov v prírodnom turizme. Keďže ide o projekt pilotného charakteru, realizátori veria, že bude slúžiť aj ako inšpirácia pri nastavovaní postupného rozvoja prírodného turizmu na celom Slovensku.

Projekt organizácie Lesmír o.z. má za cieľ nastaviť štandard pre vzdelávanie záujemcov o lektorovanie či sprevádzanie v prírodnom turizme, ktorý na Slovensku zatiaľ nebol vytvorený. "Vďaka tomuto pilotnému kurzu si najmenej desiati záujemcovia o tento typ práce rozšíria svoje vedomosti a získajú praktické skúsenosti od odborných lektorov," priblížila marketingová a komunikačná manažérka Lesmír o.z. Eva Švecová.

Článok pokračuje pod reklamou


Program bol podporený z Plánu obnovy a odolnosti v rámci výzvy Adaptácia na zmenu klímy v NP Muránska planina. "Práve z tohto dôvodu boli do vzdelávacieho programu zapojení predovšetkým miestni ľudia z regiónu, ktorí po vyškolení vytvoria potenciál pre rozšírenie ponuky služieb prírodného turizmu Národného parku Muránska planina," uviedla Švecová.

Zdroj: Lesmír/Eva Švecová

Záujemcovia so skúsenosťami aj nadšení laici

Do pilotného vzdelávacieho programu sa prihlásilo 35 záujemcov o potenciálnu prácu lektora v prírodnom turizme. Kvôli obmedzeniam programu bolo vybraných 15 uchádzačov priamo z regiónu Muránskej planiny a okolia. 

"V rámci dvojročného programu čaká na účastníkov šesť bezplatných dvojdňových workshopov. Tie budú prebiehať prevažne v teréne, pod vedením odborníkov na vybrané témy. Všetky workshopy budú natáčané a v rámci projektu z nich organizácia Lesmír vytvorí vzdelávacie videá, ktoré budú dostupné nielen účastníkom kurzu, ale taktiež širokej verejnosti," avizovala marketingová a komunikačná manažérka Lesmír o.z.

Článok pokračuje pod reklamou


Podpora prírodného turizmu a ochrany prírody

Projekt má svojimi aktivitami prispieť k budovaniu kapacít pre kvalitný a udržatelný rozvoj služieb prírodného turizmu a envirovýchovy v Národnom parku Muránska planina. "Poskytovanie odborných služieb v prírodnom turizme zároveň zvyšuje povedomie verejnosti o fungovaní prírody, hodnotách územia a dôležitosti jeho ochrany. Kvalitné služby prírodného turizmu by mali postupne prilákať nových návštevníkov národného parku, ktorí budú takouto formou nasmerovaní k rešpektovaniu životného prostredia a budú prispievať k postupnému rozvoju ďalších služieb tohto regiónu," dodala Švecová.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross