No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začala sa sezóna kliešťov. Infikované môžu prenášať nepríjemné ochorenia

Nebezpeční "upíri" sú aktívni od skorej jari až do konca jesene. Kliešte sú takmer neviditeľné, no o to prefíkanejšie. Nie sú to len parazity, ktoré z nás sajú krv, ale sú aj prenášačmi nebezpečných vírusových ochorení.

Mnohí ľudia si myslia, že kliešte padajú zo stromov, to však nie je pravda. Zachytávajú sa skôr na trávach a koncoch listov prízemných rastlín, kríkov a potom sa prichytia na telo alebo na odev a odtiaľ sa nebadane rozlezú do zákolenných jamôk, medzi stehná, pod prsníky alebo do podpazučných jamôk.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako pre portál Rimava.sk uviedla Karla Betaová z Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu, uštipnutie kliešťom ešte nemusí byť dôvodom na paniku, pretože nie všetky kliešte sú infikované. V niektorých oblastiach je veľké množstvo infikovaných kliešťov, v iných sú nakazené ojedinele alebo vôbec nie. Vírus kliešťovej encefalitídy prenášajú približne 2% kliešťov. Proti tomuto ochoreniu nemá bohužiaľ naše telo protilátky, preto môžeme vážne ochorieť.

"Kliešte prenášajú rôzne ochorenia, v našich podmienkach ide najčastejšie o lymskú boreliózu, kliešťovú encefalitídu, zriedkavejšie tularémiu a anaplazmózu," informovala Betaová a upresnila, že v roku 2023 bolo v našom kraji zaznamenané 1 ochorenie, v roku 2022 boli hlásené 2 ochorenia a v porovnaní s 5 ročným priemerom (2,8 prípadov, chorobnosť 0,41/100 000 obyvateľov) bol zaznamenaný pokles chorobnosti o 65,9%.

Účinným prostriedkom pred týmto ochorením je očkovanie, ktoré okrem časti profesionálneho rizika patrí k odporúčaním očkovaniam. Odporúča sa všetkým vo veku od 1 roka, ktorí žijú v endemických oblastiach, ďalej osobám pracujúcim v týchto oblastiach alebo cestujúcim do rizikových oblastí. Očkovanie poskytuje mimoriadne účinnú ochranu a pozostáva z 3 očkovacích dávok očkovacej látky. Ochrana po takto vykonanom očkovaní trvá 3 roky, preto po ich uplynutí treba podať posilňovaciu dávku.

Strašiak menom borelióza

V roku 2023 bolo v našom kraji hlásených 180 ochorení, čo predstavuje oproti roku 2022 (151 ochorení) nárast chorobnosti o 19,2%. V porovnaní s 5 ročným priemerom bol zaznamenaný nárast ochorení. V epidemiologickej anamnéze bol v 49 prípadoch údaj o zaklieštení, 50 osôb udávalo poštípanie neznámym hmyzom a v 81 prípadoch bola epidemiologická anamnéza negatívna. Borelióz je niekoľko druhov a univerzálna vakcína ešte nebola vyvinutá, pretože je to veľmi náročné.

Ak sa nechcete dať zaočkovať, najlepšia je prevencia. Kliešťom sa dá vyhnúť používaním repelentov aplikovaných na telo a oblečenie, nosením dlhých rukávov a nohavíc a vyhýbaním sa hustej vegetácie v prírode.

Zdroj foto: Regionálny úrad verejného zdravotníctva

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross