No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Začali jarné prázdniny. Pozrite si tipy, kde ich vaše ratolesti môžu stráviť

perex-volnoJarné prázdniny, ktoré začali dnešným dňom, nemusia byť len o nič nerobení. Týždeň voľna môžu vaše ratolesti stráviť aj vo Hvezdárni či v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Pozrite si, čo si tieto inštitúcie v meste pripravili.

Hvezdáreň si na jarné prázdniny pripravila pozorovanie Slnka i nočnej oblohy či premietanie spojené s rozprávaním na zaujímavé témy. Nebude však chýbať výstavka meteoritov a astronomických fotografií. Ako ďalej Hvezdáreň informuje, jej brány budú verejnosti otvorené od 12:00 do 21:00 hod.

Počas jarných prázdnin Gemersko-malohontské múzeum sprístupní v stredu, 1. marca, výstavu „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“, ktorá je výsledkom desaťročného terénneho výskumu a návštevníkov zoznámi s vtáctvo tohto územia. Vernisáž výstavy sa uskutoční o 15:00 hod. v priestoroch múzea. Rimava.sk o tom informovala biologička múzea, Monika Gálffyová. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Jarné prázdniny vo Hvezdárni

Jarné prázdniny vo Hvezdárni

„Výstava Vtáky Gemerskej pahorkatiny Vám predstaví výsledky desaťročného výskumu vtáctva tohto územia. Počas trvania výskumu sme tu zaznamenali 129 druhov vtákov, z toho 90 hniezdičov a 20 druhov európskeho významu. Budete ich môcť bližšie spoznať pomocou dermoplastických preparátov, fotografií a krátkych popisov a vychutnať si atmosféru údolí miestnych potokov s lúkami prostredníctvom nahrávok vtáčieho spevu, ktorý sa územím nesie počas jarných rán,“ priblížila biologička a dodala, že v rámci výstavy je pre školské skupiny pripravená prednáška na rovnomennú tému, na ktorú sa môžu skupiny prihlásiť v termíne od 2. marca do 10. mája 2017.

V rovnaký deň, 1. marca, návštevníci múzea budú môcť v rámci predmetu mesiaca nazrieť do siedmich približne 400 rokov starých kníh. Rimava.sk o tom informovala knihovníčka múzea Iveta Krnáčová.

Podľa jej slov v roku 2016 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške viac ako12 tis. eur na realizáciu projektu: Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia z historického knižného fondu múzea. 2. etapa. Ako ďalej doplnila, zrealizované bolo komplexné odborné reštaurovanie siedmich vybraných starých tlačí 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea, ktoré sú bádateľmi žiadané.

„Reštaurovanie zrealizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska. Cieľom projektu je záchrana poškodených tlačí 17. - 19. storočia pre budúce generácie,“ priblížila Krnáčová, podľa ktorej realizácia projektu prebieha vo viacerých etapách a všetky zreštaurované knihy sú dostupné k bádaniu v knižnici múzea.

Knižnica Gemersko-malohontského múzea, budovaná počas 135 rokov existencie múzea, obsahuje 45 242 knižničných jednotiek a tvorí ju historický a príručný knižný fond. Historický knižný fond zahŕňa 32 843 tlačí z obdobia od 16. storočia až do začiatku 20. storočia. Fond vznikol prevažne z knižných darov inštitúcií a osobností z regiónu Gemer-Malohont. Múzeum uskutočňuje komplexný systém ochrany fondu a zabezpečuje odborné reštaurovanie poškodených kníh. „V rokoch 2005 - 2015 sme zabezpečili prostredníctvom dotačne podporených projektov klimatizáciu historickej knižnice a reštaurovanie 151 poškodených starých tlačí zo 16. - 19. storočia,“ dodala Krnáčová s tým, že zreštaurovanie starých tlačí je prínosom širokej čitateľskej verejnosti.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross