Jarné prázdniny, ktoré začali dnešným dňom, nemusia byť len o nič nerobení. Týždeň voľna môžu vaše ratolesti stráviť aj vo Hvezdárni či v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote. Pozrite si, čo si tieto inštitúcie v meste pripravili.
Hvezdáreň si na jarné prázdniny pripravila pozorovanie Slnka i nočnej oblohy či premietanie spojené s rozprávaním na zaujímavé témy. Nebude však chýbať výstavka meteoritov a astronomických fotografií. Ako ďalej Hvezdáreň informuje, jej brány budú verejnosti otvorené od 12:00 do 21:00 hod.
Počas jarných prázdnin Gemersko-malohontské múzeum sprístupní v stredu, 1. marca, výstavu „Vtáky Gemerskej pahorkatiny“, ktorá je výsledkom desaťročného terénneho výskumu a návštevníkov zoznámi s vtáctvo tohto územia. Vernisáž výstavy sa uskutoční o 15:00 hod. v priestoroch múzea. Rimava.sk o tom informovala biologička múzea, Monika Gálffyová. Výstavu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
„Výstava Vtáky Gemerskej pahorkatiny Vám predstaví výsledky desaťročného výskumu vtáctva tohto územia. Počas trvania výskumu sme tu zaznamenali 129 druhov vtákov, z toho 90 hniezdičov a 20 druhov európskeho významu. Budete ich môcť bližšie spoznať pomocou dermoplastických preparátov, fotografií a krátkych popisov a vychutnať si atmosféru údolí miestnych potokov s lúkami prostredníctvom nahrávok vtáčieho spevu, ktorý sa územím nesie počas jarných rán,“ priblížila biologička a dodala, že v rámci výstavy je pre školské skupiny pripravená prednáška na rovnomennú tému, na ktorú sa môžu skupiny prihlásiť v termíne od 2. marca do 10. mája 2017.
V rovnaký deň, 1. marca, návštevníci múzea budú môcť v rámci predmetu mesiaca nazrieť do siedmich približne 400 rokov starých kníh. Rimava.sk o tom informovala knihovníčka múzea Iveta Krnáčová.
Podľa jej slov v roku 2016 získalo Gemersko-malohontské múzeum dotáciu z Fondu na podporu umenia vo výške viac ako12 tis. eur na realizáciu projektu: Reštaurovanie tlačí 17. - 19. storočia z historického knižného fondu múzea. 2. etapa. Ako ďalej doplnila, zrealizované bolo komplexné odborné reštaurovanie siedmich vybraných starých tlačí 17. – 19. storočia z historického knižného fondu múzea, ktoré sú bádateľmi žiadané.
„Reštaurovanie zrealizoval so zreteľom na zachovanie autenticity, pôvodnosti a špecifickosti knižných väzieb Štefan Kocka, reštaurátor historickej knižnej väzby, člen Komory reštaurátorov Slovenska. Cieľom projektu je záchrana poškodených tlačí 17. - 19. storočia pre budúce generácie,“ priblížila Krnáčová, podľa ktorej realizácia projektu prebieha vo viacerých etapách a všetky zreštaurované knihy sú dostupné k bádaniu v knižnici múzea.
Knižnica Gemersko-malohontského múzea, budovaná počas 135 rokov existencie múzea, obsahuje 45 242 knižničných jednotiek a tvorí ju historický a príručný knižný fond. Historický knižný fond zahŕňa 32 843 tlačí z obdobia od 16. storočia až do začiatku 20. storočia. Fond vznikol prevažne z knižných darov inštitúcií a osobností z regiónu Gemer-Malohont. Múzeum uskutočňuje komplexný systém ochrany fondu a zabezpečuje odborné reštaurovanie poškodených kníh. „V rokoch 2005 - 2015 sme zabezpečili prostredníctvom dotačne podporených projektov klimatizáciu historickej knižnice a reštaurovanie 151 poškodených starých tlačí zo 16. - 19. storočia,“ dodala Krnáčová s tým, že zreštaurovanie starých tlačí je prínosom širokej čitateľskej verejnosti.
Zdroj: Rimava.sk