No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZACHAROVCE: Kostol už patrí obci, pokračujú v snahe o jeho záchranu

10. januára 2012 |  | 

V obci Zacharovce pri Rimavskej Sobote sa opätovne snažia získať financie na záchranu historického kostola, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedla starostka Ružena Gembická, žiadosť na Ministerstvo kultúry o finančnú dotáciu na základné výskumné práce - historický, archeologický, architektonický a statický výskum a technický realizačný projekt v hodnote približne 35 tis. eur podali koncom minulého mesiaca. Podľa starostky im to umožnilo nadobudnutie kostola do vlastníctva obce.

„List vlastníctva sme dostali tesne pred sviatkami, skoro ako vianočný darček,“ povedala spokojná starostka, podľa ktorej sa púšťajú do náročnej záležitosti. „Nebude to ľahké.   Urobíme však všetko preto, aby sme ho zachránili,“ vyslovila presvedčenie Gembická a poznamenala, že je smutné, že štát si nechá schátrať svoje kultúrne pamiatky. V prípade, ak projekt uspeje, obec ho bude kofinancovať piatimi percentami podľa grantovej schémy Obnov si svoj dom. Na celkovú obnovu kostola z 15. storočia je potrebné získať približne 664 tis. eur, ktoré starostka chce následne žiadať z nórskych fondov alebo eurofondov.

Kým sa kostol dostal do vlastníctva obce, ubehlo podľa starostky niekoľko rokov. Ako tvrdí, kostol patril štátu a bol v správe bývalého Okresného národného výboru (ONV). Podľa starostky sa kostol s pozemkom mal na obec previesť už v dobe, kedy sa ONV rušili. Starostka žiadala o pomoc reformovanú kresťanskú cirkev, písala aj do Ameriky. Na kostole medzičasom spadla 35 metrová veža, presne rok po tom, ako sa stal teroristický útok na Svetové obchodné centrum (WTC). Zacharovce podľa Gembickej odpoveď z New Yorku doteraz nedostali.

Deravá strecha preteká, steny plesnivejú a mrazom na nich vznikajú veľké trhliny. V obci sa traduje, že v kostole bol pochovaný jeden z husitských vodcov, ktorý bojoval pred 500 rokmi v bitke pri Lučenci.

.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross