No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zahraničná prax plná užitočných skúseností, študenti ich prezentovali svojim spolužiakom

Odborníkov pre Európu. Tak sa nazýva projekt Erasmus+ Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej v Rimavskej Sobote.Žiaci našej školy sa zúčastnili trojtýždňovej odbornej praxe v Miláne, v dňoch od 19. februára do 12. marca. Išlo sa s veľkým očakávaním, čo všetko stihneme pozrieť, objaviť. Módu? Futbal? Autá? Žiaci boli pridelení do štyroch spoločností podľa ich študijných odborov.

Elektromechanici v spoločnosti Fassina sa oboznamovali s autoelektronikou a diagnostikovaním porúch. Fassina je jeden z najväčších predajcov automobilov v Taliansku. Logisti a autoopravári boli rozdelení do spoločností Euroimpact a Ducati. Tieto malé servisy opravujú autá a motocykle. Informatici sa zaoberali tvorbou internetových stránok v rodinnej firme Dolphin. Odskúšali si tímovú prácu aj so študentmi zo Slovinska.

Tri týždne dochádzať do práce a späť, niekedy aj dve hodiny, bolo únavné. Každý deň sa robilo od 9:00 do 16 – 17:00 hod., cez víkend objavovali mesto. Spoločne navštívili kaštieľ rodiny Sforza a prírodovedné múzeum. Podarilo sa nám naplánovať aj individuálne programy, ako návštevu múzea Alfa Romeo a futbalového zápasu AC Miláno – Chievo Verona. Čerešničkou na torte bola návšteva okruhu v Monze a múzea San Síro.

Žiaci urobili veľa záberov z hlavného námestia, na ktorých nemohli chýbať dóm, kráľovský palác, múzeum či nákupná ulička, v ktorých videli obchody s módnymi doplnkami, modelky fotiace sa na ulici. Popri historických miestach videli aj moderné mrakodrapy a námestia.

Druhá skupina žiakov sa zúčastnila odbornej stáže v rámci projektu Erasmus + vo Viedni v tom istom termíne, ako žiaci v Miláne. Osem žiakov z odboru autoopravár, elektrotechnik- mechanik, technika a prevádzka dopravy pracovali vo firmách s činnosťou zodpovedajúcou ich študijnému odboru. Mali vytvorené dobré podmienky na prácu a venovali sa im veľmi pozorní a nápomocní tútori, z ktorých sa stali aj dobrí priatelia. Každodenné cestovanie za prácou mestskými hromadnými dopravnými prostriedkami, práca v neznámom prostredí boli dobrou skúškou samostatnosti, prispôsobovaniu sa k novým situáciám.

Vo voľnom čase na nich čakalo krásne mesto Viedeň, ktoré dýcha históriou. Prechádzky v Hofburgu, pri paláci Márie Terézie, Jozefa II. a iných Habsburgovcov, prehliadky prírodovedného a technického múzea, návšteva paláca Schönbrunn sú peknými zážitkami v tomto meste. Na potulky obchodnými ulicami, návštevu nákupných centier, ochutnávky špecialít určite nikdy nezabudnú. Ale spoločné pripravovanie večere, posedenia pri spoločenských hrách patria k veselým spomienkam.

Zo zahraničnej praxe sa žiaci vrátili plní nových dojmov a skúseností dúfajúc, že táto zahraničná prax im v budúcnosti pomôže pri uchádzaní sa o zamestnanie.

Svoje skúsenosti a zážitky potom prezentovali svojim mladším spolužiakom, ktorí budú mať možnosť sa zúčastniť podobnej stáže v nasledujúcom školskom roku v Miláne a Budapešti, keďže škole bol schválený nový projekt Erasmus +.

Zdroj a Foto: SOŠTaAP v Rimavskej Sobote (Reklamný článok)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross