No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zákaz vychádzania sa zatiaľ rušiť nebude, vakcína od Pfizer by mala byť pre ľudí od 50 rokov veku

5. mája 2021 | |  | 

BRATISLAVA – Zákaz vychádzania a zhromažďovania na Slovensku, ktorý bol zavedený ako jedno z opatrení voči šíreniu nového koronavírusu, zatiaľ zrušený nebude. Na stredajšej tlačovej konferencii to potvrdil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

„Táto téma bola uzavretá s tým, že z dôvodu epidemiologickej situácie ostáva pôvodný stav,“ stručne skonštatoval minister, podľa ktorého otázka zákazu vychádzania môže byť znovu otvorená o týždeň. Zároveň pripustil, že Covid automatom sa riadime iba čiastočne, pretože ak by sme sa ním riadili úplne, zákaz vychádzania by už nemohol platiť.

Musíme sa prispôsobovať aktuálnej situácii. Ja tiež nie som šťastný z toho, že ľudí ešte musíme chvíľu držať doma, ale lepšie ich udržať ešte týždeň doma, ako o mesiac znovu zavádzať núdzový stav,“ zdôvodnil Lengvarský s tým, že budúci týždeň má byť prijatý nový Covid automat.

Článok pokračuje pod reklamouK téme očkovania minister povedal, že na najbližší víkend sú všetky termíny obsadené. Do štvrtka (6. 5.) má podľa vlastných slov dostať analýzu, na základe ktorej budú môcť „na patričné miesta doručiť patričné množstvo vakcín“.

S vysokou pravdepodobnosťou potom sprístupnia očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer ľuďom nad 50 rokov veku, možno sa tak stane ešte tento týždeň. V blízkej budúcnosti budú podľa ministra na Slovensko dodané zhruba dva milióny vakcín od tejto firmy. Úplne ľubovoľný výber očkovacej látky by podľa neho v závislosti od dostupnosti potrebného množstva vakcín mohol byť možný v treťom štvrťroku 2021.

Čo sa týka ruskej vakcíny Sputnik V, povedal, že všetky dávky, ktoré boli doteraz dodané na Slovensko, sú stále majetkom Ruskej federácie. Rezort zdravotníctva podľa Lengvarského čaká na výsledky jej testov z Maďarska a Ruska, následne sa rozhodne, čo s ňou ďalej. Rozhodnutie by malo padnúť koncom mája.

Foto: ilustračné


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross