No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zasadnutie zastupiteľstva sa skončilo predčasne, viacero poslancov z neho odišlo

RIMAVSKÁ SOBOTA – Odchod viacerých poslancov bol dôvodom predčasného ukončenia utorkového (27. 4.). zasadnutia mestského zastupiteľstva (MsZ) v Rimavskej Sobote. Šlo o členov klubu Odvážme sa zrýchliť, ktorí ako dôvod uviedli urážky zo strany primátora Jozefa Šimka. Zástupcov občanov tak stihli prerokovať iba necelú polovicu bodov.

Ako prvý opustil rokovanie poslanec Roman Slanina. Reagoval tým na vyjadrenia primátora v bode o kontrole plnenia uznesení schválených zastupiteľstvom. Konkrétne šlo o vypísanie architektonických súťaží na dostavbu Kurinca a Mestskej záhrady, čo MsZ uložilo mestu svojím uznesením ešte v roku 2019.

„Bludné uznesenia neplníme. Tie bludy, čo vy vytvárate so svojimi uzneseniami, to si môžete vytvárať, ale bludné uznesenia my ako vedenie mesta plniť nebudeme. Ja som to prerokoval s pani Murárikovou (vedúca odboru rozvoja mesta MsÚ R. Sobota, pozn. redakcie) a beriem za to takú istú zodpovednosť ako ona, pretože to nepovažujem za potrebné,“ konštatoval Šimko.

Článok pokračuje pod reklamou„Pán primátor povedal, že nerešpektuje nás a naše rozhodnutia, tak tu tým pádom nemusíme byť,“ zdôraznil Slanina a následne zo zasadnutia odišiel.

Na jeho slová nadviazal poslanec Jaroslav Matzenauer. „Akým právom poviete, že nebudete plniť uznesenia MsZ? To vám dáva aký zákon túto možnosť? Uvedomujete si, že máme zastupiteľskú demokraciu a keď sa väčšina na niečom uznesie, tak sa to má splniť?“ opýtal sa primátora. Zároveň upozornil, že zasadnutie je pripravený opustiť aj on v prípade, ak sa budú opakovať podobné urážky a nebude sa viesť podľa rokovacieho poriadku.

Primátor však reagoval podobne ako v prvom prípade. „Pán Matzenauer, hádam si nemyslíte, že vaše, osobne vaše bludné názory ja budem plniť? Ako poslanec máte jednu možnosť – podať trestné oznámenie pre neplnenie povinností primátora mesta,“ odpovedal mu Šimko.

Článok pokračuje pod reklamouSchôdza potom pokračovala ešte zhruba 1,5 hodiny až do ďalšej slovnej prestrelky primátora s Matzenauerom. Ten poslancovi skákal do reči a predsedu klubu Odvážme sa zrýchliť Romana Vaľa označil za psychopata. V reakcii na jeho konanie okrem Matzenauera a Vaľa opustili zasadnutie aj Michal Demeter, Štefan Tankó a Ján Jurkemík, trochu neskôr aj Tibor Figei, Jaroslav Bagačka a Peter Juhász.

„Mýlite si zasadnutie MsZ s cirkusom v národnej rade. My sme tu pre občanov,“ adresoval Vaľo primátorovi. „Vy nie ste urýchľovači, vy ste brzda rozvoja mesta. Ku psychopatom, ako ste vy, sa inak správať nedá,“ kontroval primátor.

https://www.facebook.com/Tvrimava/videos/979614829447093/

Poslanci ešte asi 15 minút pokračovali v rokovaní. Po prestávke napokon primátor avizoval, že neprerokované body presunú na ďalšie riadne zasadnutie dňa 25. mája. Konať sa bude o 14:00 takisto v Guľovej sále Mestského kultúrneho strediska.

Foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross