No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Psa na lúke pri Zacharovciach zastrelil zamestnanec Lesov SR. Tvrdí, že naháňal srnu

27. augusta 2021 | |  | 

ZACHAROVCE – Usmrtený pes na lúke neďaleko Zacharoviec, o ktorom sme písali v článku pred niekoľkými dňami, bol zastrelený zamestnancom Lesov Slovenskej republiky. Podľa jeho vyjadrenia pes v poľovnom revíri údajne naháňal srnu. Rimava.sk to potvrdila vedúca odboru komunikácie Lesov SR Marína Debnárová.

Vzniknutá situácia nás mrzí. Áno, k usmrteniu psa došlo zamestnancom Lesov SR, v poľovnom revíri (PR) v užívaní štátneho podniku. Podľa slov zamestnanca, ktorý psa usmrtil, to bolo v PR Peséta - Teháň. Pri kontrolnej činnosti zbadal, ako z porastu vybehol pes a naháňal srnu. Rozhodol sa, keďže vyhodnotil, že ide o psa, ktorý pytliači, že ho uloví,“ uviedla Debnárová.

Článok pokračuje pod reklamouAko dodala, pes mal podľa zamestnanca na krku nevýrazný obojok, ktorý sa na vzdialenosť 170 metrov nedalo rozpoznať. „Zamestnanec, ktorý usmrtil psa, by určite nestrieľal, keby v blízkosti psa bol majiteľ, resp. iná osoba. Na základe tejto skutočnosti bol čin oznámený na Okresný úrad (OÚ) R. Sobota a i políciu, ktorá postup (čin) vyhodnotí,“ konštatovala vedúca odboru komunikácie.

Zároveň upozornila na ustanovenia zákona o poľovníctve, podľa ktorého je člen poľovníckej stráže pri plnení úloh oprávnený usmrtiť v poľovnom revíri voľne sa pohybujúceho psa vo vzdialenosti väčšej ako 200 metrov od najbližšej pozemnej stavby. To sa nevzťahuje na poľovníckeho psa a na psa, ktorý má nasadený obojok alebo prsný postroj, pričom tieto musia byť vo výraznej farbe, odlišnej od farby jeho srsti.

„Oprávnenie môže užívateľ poľovného revíru povolením na lov zveri preniesť aj na iných držiteľov poľovných lístkov. Zamestnanec mal vydanú povolenku na lov. Na základe vyššie uvedeného si počkáme na prešetrenie daného konania a na rozhodnutie v danej veci OÚ R. Sobota, resp. polície,“ uzavrela Debnárová.

Rimava.sk vo veci oslovila aj Slovenskú poľovnícku komoru (SPK). Vedúci odboru poľovníckej legislatívy SPK Anton Giertli, podobne ako Debnárová, upriamil pozornosť na vyššie uvedené ustanovenia poľovného zákona a zároveň podotkol, že vlastník psa môže požadovať náhradu za jeho usmrtenie, ak neboli dodržané podmienky, ktoré sú v zákone uvedené.

Článok pokračuje pod reklamouPoľovník teda strieľať mohol, ak boli splnené náležitosti umožňujúce usmrtenie psa, no nemusel, ak sa dalo spätne zo situácie vyhodnotiť, že pes je ovládaný, označený, počúva na povely osoby pohybujúcej sa v jeho blízkosti,“ ozrejmil Giertli.

Spomenul tiež, že na usmrtenie psa nemá vplyv hodina ani vlastníctvo k pozemku. Zo skúseností ale viem, že výpovede zúčastnených strán o tom istom skutku sú diametrálne odlišné, takže ťažko robiť arbitra,“ zakončil vedúci odboru.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross