No active "ca-sidebar-197687" sidebar

ZATMENIE SLNKA: Toto by ste mali vedieť o pozorovaní vzácneho úkazu

zatmenie SlnkaÚplné zatmenie Slnka, ktoré nastane v piatok, 20. marca, bude z nášho regiónu viditeľné len ako čiastočné. Vzácny prírodný úkaz bude možné pozorovať v dopoludňajších hodinách. „V maximálnej fáze Mesiac zakryje Slnko na šesťdesiat percent a keďže to bude v jeho hornej časti, bude sa nám zdať, akoby sa Slnko na nás usmievalo,“ informoval Rimava.sk riaditeľ hvezdárne v Rimavskej Sobote Pavol Rapavý, podľa ktorého by mali byť ľudia pri pozorovaní mimoriadne opatrní.

„Začiatok zatmenia, pre stred Slovenska vrátane Rimavskej Soboty, nastane o 9:41 hod., maximálna fáza o 10:51 hod. a Mesiac slnečný kotúč opustí o 12:02 hod.,“ priblížil.

Podľa jeho slov na pozorovanie bežné slnečné okuliare v žiadnom prípade nestačia. "Použime dostatočne tmavý filter, zváračské sklo č. 12 – 14. Často odporúčané diskety, CD-čka či začadené sklíčka sú nevhodné, pretože prepúšťajú veľa infračerveného žiarenia. Ideálna je vizuálna fólia Astrosolar alebo z nej zhotovené špeciálne okuliare, ktoré majú v každej hvezdárni,“ povedal.

Ako ďalej uviedol, ďalekohľadom je najbezpečnejší spôsob pozorovania v projekcii, pri priamom pozorovaní je taktiež nutné pred objektív umiestniť filter. V ďalekohľade, pri dostatočnom zväčšení, bude možné sledovať hornatú siluetu Mesiaca.

Kto by chcel pozorovať úplné zatmenie Slnka, musel by cestovať na Faerské ostrovy alebo do juhozápadnej časti Špicbergov, kde Mesiac Slnko zakryje na dve a pol minúty. Ako riaditeľ poznamenal, na týchto miestach budú aj dve slovenské expedície. Maximálna dĺžka (2 min 47 s) nastane v Nórskom mori, asi 400 kilometrov východne od Islandu. Pri úplnom zatmení je viditeľná striebristá koróna, najvrchnejšia vrstva slnečnej atmosféry, ktorej teplota dosahuje milión kelvinov a mechanizmus jej ohrevu nie je dodnes spoľahlivo objasnený, uviedol riaditeľ hvezdárne. Pozorovania získané pri úplnom zatmení sú podľa jeho slov jedinečné a nie je ich možné získať pozemskými ďalekohľadmi ani z kozmických sond. Takýto úkaz nie je možné vidieť zo žiadnej planéty slnečnej sústavy.

Na Slovensku bolo naposledy zatmenie Slnka pozorovateľné 4. januára 2011 (72%), nasledujúce bude až v júni 2021, no to z neho Mesiac zakryje len štyri percentá. "Výraznejšie zatmenia nás potom čakajú až 25. októbra 2022 (35 %) a 12. augusta 2026 (86 %)," avizuje Pavol Rapavý. Najbližšie úplné Zatmenie Slnka budú na Slovensku pozorovať až budúce generácie, a to v roku 2135.
fázy zatmenia

Historické zaujímavosti

• najstaršie zaznamenané zatmenie je z Číny ( rok 2650 pr. n. l.)
• zatmenie v 2136 pr. n. l. z čínskej kroniky Šu-King skončilo pre astronómov Hsi a Ho tragicky, pretože ho zabudli predpovedať a boli popravení
• periodicitu opakovania zatmení poznali už Babylončania a Chaldejci v 6. storočí pred našim letopočtom
• podľa Herodota zatmenie 28. 5. 585 pr. n. l. bolo symbolom mieru, ukončilo vojnu medzi Lýdiou a Médskou ríšou bitkou pri rieke Halys
• 18. augusta 1868 J. Lockyer a J. Janssen pri úplnom zatmení Slnka objavili hélium, druhý najrozšírenejší prvok vo vesmíre (na Zemi bol objavený až o 10 rokov neskôr)
• 29. 5. 1919 bola pri úplnom zatmení Slnka (A. Eggington) potvrdená Einsteinova všeobecná teória relativity
• medzi rokmi 4000 pr. n. l. a 6000 n. l. najdlhšie zatmenie s trvaním 7 minút a 29 sekúnd nastane 16. 7. 2186
• zo Slovenska bolo úplné zatmenie Slnka viditeľné 8. 7. 1842 a najbližšie bude až 7. 10. 2135
• zatmenia sú mimoriadne dôležité pre chronológiu (napr. založenie Ríma, ukrižovanie Krista, návrat Odysea z Trójskej vojny), ako aj určovanie rotácie Zeme v minulosti

(údaje pred rokom 1582 sú podľa gregoriánskeho kalendára)

Zdroj: Rimava.sk  FOTO: astrors.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross