No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chrípková sezóna tu bude čo nevidieť: kedy začína, ako dlho trvá a ako podporiť imunitu?

7. septembra 2021 |  | |
zdroj obrázka: Getty Images

Už čoskoro pominú teplejšie jesenné dni a príde počasie, ktoré je pre toto ročné obdobie typické. Spolu s ochladením a zrážkami pravidelne prichádza aj obdobie respiračných vírusov. Asi najznámejším je vírus chrípky a teda chrípková sezóna.

Chrípka a jej pôvod

Chrípka je akútne infekčné ochorenie dýchacej sústavy, ktorého pôvodcom sú vírusy z čeľade Orthomyxoviridae. Podľa typu vírusu rozoznávame infekciu typu A, B alebo C. Najviac rozšíreným a najbežnejším chrípkovým vírusom je práve typ A.

Nástup chrípky je pomerne rýchly, inkubačná doba sa môže v niektorých prípadoch počítať iba na niekoľko hodín, maximálne pár dní. Medzi typické príznaky patria slabosť, únava, bolesti hlavy, svalov a kĺbov, pridružiť sa môžu aj teplota alebo horúčka, kašeľ a tvorba hlienov. Rozšírenie vírusu je najčastejšie kvapôčkovou cestou.

Podľa štatistík postihuje chrípka ročne zhruba 5 až 15 % populácie, v závislosti od sezóny a infekčnosti vírusu v danom období. Závažné sú aj čísla úmrtnosti, celosvetovo zomrie na chrípku okolo pol milióna ľudí ročne, najviac z ohrozených skupín.

Medzi ľudí, ktorí sú najviac rizikoví, patria seniori vo veku nad 65 rokov, ľudia s oslabenou imunitou, ľudia s viacerými chronickými ochoreniami a tehotné ženy.

Od októbra do konca apríla

Chrípková sezóna v našej oblasti začína od začiatku októbra, kedy sa zvýši vplyv rizikových faktorov. Ide o nedostatok slnečného žiarenia, ktoré podporuje tvorbu vitamínu D, častejšie zmeny teploty, daždivejšie počasie a zníženie prítomnosti ľudí v exteriéroch. Práve posledný faktor, čiže presun do interiérov, je významný pre prenos chrípky.

Chrípkové vírusy sa najlepšie prenášajú v uzavretých priestoroch a to priamym kontaktom, najmä cez vzduch. Kašeľ, rozprávanie či kýchanie pomáhajú vylučovať čiastočky vírusov z dýchacieho systému, ktoré sa kvapôčkami prenášajú do okolia.

Problematický je aj priamy kontakt, napríklad podaním rúk alebo cez predmety. Je dokázané, že vírus dokáže na pokožke alebo predmetoch prežiť až do 48 hodín.

Vrchol sezóny býva v januári a februári, kedy dosiahlo šírenie chrípkových vírusov maximum a sú k tomu vytvorené aj ideálne podmienky. Najčastejšie sa chrípka šíri v pracovných alebo školských kolektívoch alebo tam, kde je väčšia koncentrácia ľudí v uzavretom priestore. Sezóna vyššieho výskytu chrípky končí na prelome apríla a mája.

Prevencia? Podpora imunity aj očkovanie

Pokiaľ ide o prevenciu, o tú sa treba starať celoročne. Správna životospráva, dostatok ovocia a zeleniny v jedálničku, otužovanie, minimalizácia príjmu alkoholu a fajčenia či dostatok pohybu sú nevyhnutným základom, ktorý by mal byť dlhodobou vecou.

K tomu treba pridať sezónne zamerané opatrenia, najmä pokiaľ ide o doplnenie látok dôležitých pre celkovú a slizničnú imunitu. Užívanie doplnkov s vitamínmi C a D, probiotikami a minerálom zinok je dobrý začiatok. K tomu treba pridať režimové opatrenia, najmä častejšie vetranie, zvýšenie hygieny a obmedzenie rizikových akcií.

Dôležitou súčasťou prevencie a ochrany práve počas chrípkovej sezóny je vakcinácia. Vzhľadom na to, že sezónne dochádza k antigénnemu posunu vírusu a k rôznej cirkulácii rôznych kmeňov, je potrebné očkovanie opakovať pravidelne každý rok.

Vďaka nemu však dochádza k vytvoreniu protilátok, úspešnosť vakcín je v rozmedzí 70 až 90 % a ak aj chrípku dostanete, práve očkovanie vám pomôže k miernejšiemu priebehu. So správnou prevenciou, ktorá zahŕňa čo najviac komplexné opatrenia, však dokážete nadchádzajúcu chrípkovú sezónu prežiť bez komplikácií a zbytočných starostí!


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross