No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Epidemiológovia očakávajú pokles chrípky. Varujú pred nákazami z potravín

RÚVZ Rimavská SobotaEpidemiológovia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici, ktorý zbiera údaje z celého kraja, zaznamenali v porovnaní s uplynulým týždňom o niečo nižší výskyt akútnych respiračných ochorení. Výskyt chrípky sa však zvýšil. "Epidemiológovia  predpokladajú,  že hlavne vplyvom vianočných prázdnin, ale aj pretrvávajúceho pomerne teplého počasia bude až do druhého kalendárneho týždňa budúceho roka chorobnosť na respiračné ochorenia aj chrípku klesať," uviedla  hovorkyňa RÚVZ Mária Tolnayová.

Ako ďalej spomenula, najvyšší počet chorých na akútne respiračné ochorenia je tentoraz v okrese Rimavská Sobota (896), nasleduje okres Banská Bystrica, Lučenec,  Žiar nad Hronom a Revúca. Chorých na chrípku je najviac v Lučenskom okrese, ale aj  v okresoch Veľký Krtíš, Poltár, Rimavská Sobota a Žiar nad Hronom. Ochorenia pritom najviac postihujú žiakov základných škôl a najmenšie deti do 5 rokov. Najnižší výskyt ochorení je medzi seniormi.

Cez sviatky pozor na potravinové nákazy

Epidemiológovia v súvislosti s blížiacimi sa vianočnými sviatkami upozorňujú na možnosť potravinových nákaz. Za zdravotnými ťažkosťami, následkom ktorých možno ľahko skončiť na pohotovosti s infekčným hnačkovým ochorením, žlčníkovým záchvatom, kŕčovitými bolesťami žalúdka či inými tráviacimi problémami, sú najmä majonézové šaláty, zákusky a koláče, kde sa používajú tepelne neupravené vajíčka. Rovnako to však môže byť prejedenie sa a zvýšený príjem alkoholu. Pri príznakoch ochorenia, ako sú hnačky či zvracanie, je potrebné ihneď si nasadiť diétu, organizmus dostatočne zavodňovať nesladeným čajom. Ak príznaky neprestanú, je potrebné navštíviť lekára, uzavrela hovorkyňa RÚVZ.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross