No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Fašiangy oslávili na základnej škole Š. M. Daxnera, v RELAXe či na Kokave aj Teplom vrchu. Najbližšie privítajú jar

Fašiangové obdobie sa v našom regióne spája s rôznymi zvykmi, dobrým jedlom, ale hlavne s fašiangovými karnevalmi či zimnými radovánkami na snehu. Tie nechýbali ani tento rok na Základnej škole Š. M. Daxnera v Rimavskej Sobote. Ich žiaci ešte pred príchodom jarných prázdnin zažili fašiangový karneval a bobovanie v lyžiarskom stredisku Kokava – Línia. Ako Rimava.sk ďalej informovala Eva Zorvanová zo ZŠ Š. M. Daxnera, jeden deň mali karneval a na druhý deň išli so žiakmi prvého stupňa na Kokavu. So 65 deťmi potrebovali dva autobusy.

Článok pokračuje pod reklamou„Karneval pritom organizujeme každý rok a bobovanie na Kokave už štvrtý rok,“ priblížila pre Rimava.sk Zorvanová. Koncom minulého týždňa sa deti zišli v telocvični prezlečené za rôzne karnevalové postavičky. Program bol podľa jej slov veľmi pestrý a zábavný. Po vyhodnotení a ocenení najzaujímavejších masiek popoludní nasledovali viaceré disciplíny ako Balónový tanec, Rožok s lekvárom či Let lentiliek. „Na záver si všetky masky zatancovali spoločný tanec, pri ktorom panovala dobrá nálada,“ doplnila s tým, že na druhý deň žiaci I. stupňa vymenili telocvičňu za čerstvý vzduch na najbližších kopcoch kde by ešte mohol byť sneh. „Na Kokavu sme išli s obavou, či sa vôbec budeme bobovať, ale počasie nám prialo, tak sme sa vyšantili na snehu dosýta,“ podotkla triedna učiteľka.

V RELAXe sa zišli deti, tento rok do ulíc nevyrazili

Tradíciu zábav, plesov či karnevalov udržujú aj na iných školách, ako aj v Centre voľného času Relax. Vzhľadom na počet detí či tých, ktoré ostali zdravé, porušili tento rok tradíciu a ostali v areáli na Ulici SNP. Sprievod mestom v maskách sa tak tento rok nekonal. „Tento rok sme sa rozhodli pre takúto alternatívu, deti mali tombolu, bolo to u nás v sále,“ informovala riaditeľka CVČ Relax Ivana Pivarníková. Podľa Jaroslavy Lajgútovej po iné roky vyrazili s deťmi do centra mesta, aby verejnosti pripomenuli túto fašiangovú tradíciu. Po minulé roky sa pritom tešili väčšiemu záujmu. „Raz sme mali už aj 187 oficiálnych masiek,“ pripomenula Lajgútová a dodala, že túto udalosť chceli zapísať aj do knihy rekordov, no na Slovensku sa našli aj iné samosprávy, ktoré mali ešte väčšiu účasť.

Najbližšie v Relaxe plánujú vynášanie Moreny, starého slovanského zvyku. Skupinka nadšencov týchto zvyklostí a detí, ktorým tieto tradície odovzdávajú, prejdú celým mestom až k Rimave, kde ju zapália a hodia do Rimavy. Rozlúčia sa tak so zimou a privítajú tak jar. Tento zvyk najbližšie ešte praktizujú vo Veľkých Teriakovciach o deň neskôr.

Tradičnú pochôdzku masiek po obci Kokava nad Rimavicou mali však možnosť vidieť obyvatelia Kokavy nad Rimavicou.

FOTO: Peter Vranský

Na Teplom Vrchu si ľudia maškarný bál obľúbili, zorganizovali ho už po 15-ty krát

Maškarný bál mali aj na Teplom Vrchu. Tento rok majú za sebou už 15 ročník. Zabaviť sa naň prišlo viac ako stovka masiek. Podľa slov starostky obce Jany Jašovej, maškarný dopadol dobre a je rada, že mali veľa kreatívnych masiek. Prišli cigáni z filmu Sváko Ragan, krásne Benátske masky, či podľa starotky nádherne prepracovaný čínsky drak. Nechýbal ani Shrek a Fiona, čert s čerticou, kadibudka, funebráci či kostlivci.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross