No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Lučenská nemocnica má nové CT oddelenie, otvoril ho aj minister Lengvarský

9. septembra 2022 | |  | 
Foto: Jozef Mikuš/Novohradské.sk

LUČENEC - Sumu 916-tisíc eur dostala Všeobecná nemocnica s poliklinikou z Integrovaného regionálneho operačného programu 2014 – 2020. Zdravotnícke zariadenie peniaze investovalo do vybudovania nového CT oddelenia.

Novinka v prípade potreby uľahčí diagnostiku a liečbu pacientov s COVID-19, no poslúži aj ostatným pacientom.

"Nenávratný finančný príspevok sa použil aj na nákup dezinfekčných a čistiacich prostriedkov či štyroch postelí, ostatok išiel na CT. Prerobenie oddelenia sme financovali z vlastných zdrojov, CT sme spolufinancovali piatimi percentami," zhrnul predseda predstavenstva nemocnice Ján Miadok.

Článok pokračuje pod reklamou.


Nový diagnostický prístroj vyšiel na približne 550-tisíc eur. "Ide o dve generácie vyššie zariadenie ako v Rimavskej Sobote či okolitých nemocniciach. Napríklad, staršie CT sa pri diagnostike musí otočiť dvakrát, no v tomto prípade stačí raz. Výhodou je aj fakt, že nový prístroj pacienta až tak veľmi neožiari," prezradil Miadok.

"Tento prístroj je štvrtý na Slovensku, tri sú v štátnych nemocniciach. Som preto veľmi hrdý, že ho máme. Pre obyvateľov Lučenca a juhu Banskobystrického kraja je to dar," podotkol predseda predstavenstva.


NEVYNECHAJTE: Samospráva získala ďalšiu dotáciu na cyklochodník, stavať by ho chceli na jar budúceho roka
VOĽBY: Je to oficiálne: títo ľudia sa uchádzajú o post primátora a kreslá poslancov v Rimavskej Sobote


Nové priestory vysvätil katolícky kňaz Slavomír Marko. Slávnostného otvorenia sa v piatok (9. 9.) zúčastnil aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. "Kvalitných diagnostických zariadení nikdy nie je dosť a pre komfort pacientov bude nové CT a celé oddelenie slúžiť nielen ľuďom s COVID-19, ale aj ostatným," skonštatoval Lengvarský.

S nástupom detí do škôl krivka chorobnosti pravdepodobne narastie a môžu sa vytvoriť lokálne ohniská. Šéf rezortu zdravotníctva však neočakáva zavádzanie plošných opatrení ako v predošlých vlnách.

"Verím, že také vlny, aké sme zažili, už nebudú. Očakávame mierny nárast ochorení, no nie s takými ťažkými klinickými príznakmi a priebehmi. Nepredpokladáme preto zavádzanie plošných opatrení," doplnil.

Článok pokračuje pod reklamou.


Všeobecná nemocnica s poliklinikou v Lučenci chce v najbližších mesiacoch zrealizovať ďalšie novinky. Najbližšie sa plánuje slávnostné otvorenie vynoveného infekčného oddelenia.

"Z našich prostriedkov sme vynovili infekčné oddelenie, ktoré sídli v budove postavenej ešte v roku 1870. Do mesiaca by malo byť hotové. Ako jediní budeme mať na infekčnom ARO, takže toto oddelenie bude slovenským unikátom," prezradil Miadok.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross