No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Mladí študenti objavili Drienčanský kras

študenti v Drienčanskom kraseSkupina mladých študentov z Mládežníckeho parlamentu Rimavská Sobota sa vydala v stredu, 7. mája, do prírody zažiť príjemný deň v lokalite Náučného chodníka Drienčanský kras.Náučný chodník nie je náročný, má 15 zastávok.  „Vynechali sme prvé štyri, ktoré vedú okolo nádrže Teplý vrch, a odviezli sme sa autobusom priamo do obce Drienčany, kde sme začínali i končili,“ uviedla Regina Špitálová, autorka projektu.  Podľa jej slov sa počas 12 zastávok oboznámili so zákonitosťami vzniku krasu i s históriou. O odborný výklad sa postaral speleológ  Igor Balciar zo Štátnej ochrany prírody SR a správy slovenských jaskýň.  Študentov zaujalo, že na mieste bolo niekedy more,  pôvodná drevená pevnosť, rôzne krasové útvary, škrapy, jamy, prepadliská. „Najväčší úspech mal vstup do Veľkej drienčanskej jaskyne, kde sme mali obavy z výskytu netopierov, no napokon sme na žiadne nenatrafili,“ priblížila Špitálová.

Ako spomenula, po dvojhodinovom prechode chodníkom sa dostali na miesto oddychu a nastal čas na outdoorové aktivity, ktoré boli príjemným spestrením výletu. „Každý z nás si vyskúšal špeciálny typ lezenia – tzv. jaskyniarsky, zahrali sme si horský golf – hru, v ktorej súperili dva tímy o rýchlejší presun loptičky v členitom teréne po vopred vyznačenej trase do cieľa,“ spomenula autorka projektu a dodala, že si zábavným spôsobom vyskúšali tímovú spoluprácu, súdržnosť,  zvolenie taktiky a vzájomne upevnili vzťahy v skupine. Priamo v prírode si účastníci výletu zahrali vedomostnú spoločenskú hru o regióne Gemernation.  „Všetci sme sa cítili výborne.  Už počas návratu autobusom sme vymýšľali, kam by sme sa mohli vydať nabudúce, čo je vynikajúci signál, že mladí ľudia sa do prírody určite chystajú,“ prezradila Špitálová. Ako podotkla, napriek tomu, že táto atraktívna lokalita je vzdialená len 13 km od Rimavskej Soboty, viac ako polovica študentov tu bola po prvýkrát, ostatní naposledy v detstve.  Cieľom projektu bolo vzbudiť záujem o aktívne trávenie voľného času mladých ľudí v okolitej prírode prostredníctvom outdoorových aktivít.

Malý projekt Objav Drienčnaský kras! je podporený z Európskeho sociálneho fondu ako súčasť národného projektu KomPrax – Kompetencie pre prax, ktorý organizuje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

[nggallery id=1426]

 

logá + názov projektu

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross