No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Pri prechode Muránskou planinou vzišla myšlienka vzniku bežkárskeho kurzu lyžovania

Pri zimnom prechode Muránskou planinou, ktorého sa pôvodne zúčastňovali len lyžiari bežci, sa pridáva aj viacero peších turistov. Ide pritom o jeden z najstarších existujúcich lyžiarskych prechodov na Slovensku. V nedeľu, 16. februára, sa v poradí už 63-tieho prechodu zúčastnilo viac ako 30 turistov z čoho len tretina boli lyžiari. Podmienky na bežky boli pritom podľa ich slov dobré, aj keď na toto ročné obdobie zvyklo bývať snehu viac a preto si zvolili vzhľadom na pretrvávajúce teplé počasie o niečo kratší variant. Štart bol v sedle Javorinka a cieľ v Muráni, pričom vznikli viaceré skupiny. Turistom, pešiakom z rimavskosobotského a hnúšťanského klubu robili spoločnosť aj turisti z Ukrajiny.

"Absolvovali sme približne 26 kilometrovú trasu. Zo Sedla Javorinka sme si to nasmerovali priamo ku koníkom na Veľkú lúku, odkiaľ sme sa po cyklotrase vybrali smerom na Studňu, kde sme ale potom odbočili na žltú – smer Jaskova muka," priblížila pre Rimava.sk Eva Ondrejová, podľa ktorej síl mali dostatok a nevynechali ani návštevu Muránskeho hradu, odkiaľ im boli dopriate krásne výhľady. "Napriek tomu, že táto zima je na sneh skúpa, na planine ho bolo dostatok. Krásnu slnečnú nedeľu s príjemnou teplotou a v super partii ľudí sme strávili v lone prírody, kde je ešte zima zimou," podotkla turistka.

Článok pokračuje pod reklamou.



O niečo dlhšiu trasu prešlo deväť lyžiarov a traja peší turisti. "Sneh bol spočiatku výborný prachový no neskôr zvlhol a sklz bol obtiažnejší. Planina bola krásne vysnežená, aj keď nebolo také množstvo snehu, ako po minulé roky," skonštatoval predseda Klubu Slovenských turistov (KST) mesta Rimavská Sobota Štefan Tóth. Podľa jeho slov však bolo viac snehu ako pred týždňom, kedy trasou išli turisti z okolia Revúcej. Ako doplnil, na posledných ročníkoch pribúda turistov pešiakov a ubúda bežeckých lyžiarov aj napriek tomu, že v súčastnosti sú obrovské možnosti zaobstarať si kvalitný výstroj a to jednak do upravenej stopy, alebo takzvanej back country. Na nedávnom, už 63-ťom ročníku podľa Tótha napriek tomu vznikla myšlienka vzniku bežkárskeho kurzu.

"V dnešných dňoch je hitom skialpinistické lyžovanie a veľa pôvodných "klasikov" si tento druh športu zamilovalo a na klasiku zanevrelo. Mladí začínajúci lyžiari automaticky začínajú skialpinizmom," objasnil Tóth, pričom podľa jeho slov skialpinistický výstroj je neporovnateľné drahší, ako bežecký. "Stať sa dobrým rekreačným skialpinistom je neporovnateľne ťažšie, než stať sa dobrým rekreačným bežcom," tvrdí Tóth, ktorý sa venuje aj skialpinizmu, no ako tvrdí, niekedy ho udivuje, ako niektorí (veľká väčšina) skialpinisti lyžujú.

"Skvelí do kopca a po rovine, no pri zjazdoch úplná katastrofa," podotkol zo skúseností. Pohyb na bežkách pritom vychádza z prirodzenej chôdze, k tomu sa postupne pridá sklz a už to nie je len obyčajné kráčanie, ale kľzanie. "Ale verte mi, niet nič krajšieho ako brázdiť naše kopce v krásnej zasneženej prírode v bežeckej stope," zhodnotil na margo bežeckého lyžovania Tóth. Zároveň ubezpečil, že v zriadení bežeckého kurzu nevidí problém a v prípade záujmu ich oddiel takýto kurz vie zorganizovať. "K tomu je potrebný bežecký výstroj, dobrá nálada a trochu kondície, čo ale všetci turisti majú," uzavrel s tým, že v prípade záujmu ich bežci môžu kontaktovať prostredníctvom stránky KST Rimavská Sobota.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Eva Ondrejová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross