No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-R. SOBOTA: Karanténne centrum zaplnili za dva dni, nejde o ľudí z regiónu

Karanténne centrum v Rimavskej Sobote zaplnili v priebehu nedele a pondelka, 20. apríla. Viac ako 20 repatriantov prišlo podľa zoznamu ministerstva vnútra prevažne vlastnými autami. Najbližšie dni tak povinne strávia v internáte Strednej odbornej školy technickej a agropotravinárskej, ktorá spadá pod Banskobystrický samosprávny kraj. Ako pre Rimava.sk uviedla riaditeľka školy Dagmar Vašová, prišli z Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie, Čiech a Švajčiarska. Ide pritom o Slovákov, ktorí pochádzajú z Čadce, Kežmarku, Bytče, Popradu či Rožňavy. Pôvodný zámer umiestňovať ľudí do karanténnych centier čo najbližšie k bydlisku pritom už podľa informácií riaditeľky neplatí.

Článok pokračuje pod reklamou"V pondelok prišlo ešte jedno auto s ľuďmi, teraz máme obsadené všetky izby," povedala riaditeľka, podľa ktorej majú 22 ľudí a do izieb ich dávali aj podľa toho, ako prišli autami. Po jednom, dvoch, troch a v centre je aj jedna štvorčlenná rodina s dvoma malými deťmi. Do internátu majú dnes priniesť pre nich z BBSK hračky a z knižnice donesú časopisy alebo knihy.

Prvých ľudí by mali testovať 24. apríla. "Potom, ako prídu negatívne výsledky môžu ísť do domácej karantény do konca 14 dní," priblížila riaditeľka, podľa ktorej dbajú na prísne nariadenia a kritériá. "Máme kamerový systém a keby vyšli z izby voláme hliadku," ubezpečila Dagmar Vašová ľudí, ktorí by sa obávali, že opustia budovu či objekt školy skôr ako môžu.

Varia im miestni kuchári zo školy a keď im dobrovoľníci vynesú jedlo v jednorazových obaloch, nechajú ho pred izbou na tácke a stoličke, aby s nimi neprišli do kontaktu. Nechýba ani dôležitá dezinfekcia chodby. Na bunkových izbách majú sociálne zariadenia aby nemuseli nikam chodiť. "Majú telefonický kontakt na vrátnicu a tam im podajú info, v prípade potreby volajú lekára," uzavrela riaditeľka SOŠTaAP.

Podľa informácií polície, ktorá repatriantov doprevádzala, príchod Slovákov zo zahraničia, ktorí boli zaradení na zoznam, je približne päť tisíc.

V karanténnom centre v Lučenci je jeden nakazený, zvyšných ľudí prepustili

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross