No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Hvezdárne a planetáriá budú mať opäť svoj deň. Toto si pre vás pripravili v Rim. Sobote

Foto ilustračné. Zdroj: FB Hvezdáreň v Rimavskej Sobote

Na prelome astronomickej zimy a jari si v ostatných rokoch, aj na Slovensku, pripomíname význam odbornej, vzdelávacej a popularizačnej činnosti hvezdární a planetárií prostredníctvom podujatí pre širokú verejnosť.

Na tohtoročný Deň hvezdární a planetárií nezabudli ani v Rimavskej Sobote a chcú ho stráviť vo vašej spoločnosti. Program si od 14:00 do 21:00 hod. pripravili pre širokú verejnosť na sobotu (25. marca) v priestoroch rimavskosobotskej hvezdárne. Vstupné do hvezdárne je iba 1 euro.

Článok pokračuje pod reklamou


PROGRAM:

Otvorená náruč hvezdárne o 14:00:

  • Prehliadka areálu hvezdárne a astroparku (slnečné hodiny, zariadenia na využitie slnečnej energie – kolektor, malá a veľká pec, sušička a pod., kamera obscura, symbolický cintorín atď.).
  • Výstavy v priestoroch budovy hvezdárne (zaujímavé minerály a meteority, tajomstvo svetla a vody, maľované vločkou, vesmír očami detí atď.).
  • Pozorovanie Slnka (slnečné škvrny, protuberancie), denné pozorovanie Venuše, Jupitera a Mesiaca (len za jasného počasia).
  • Možnosť zakúpenia astronomických suvenírov.

Astronomický geocaching o 15:00 (vhodné pre starších žiakov, študentov aj dospelých):

Spojenie príjemného s užitočným prináša obľúbená celosvetová terénna hra – Geocaching. Cieľom hry je na základe vyriešených hádaniek, logických úloh a všestranných indícii získať súradnice miesta, kde sa nachádza tzv. „keška“. Okrem základných informácií o tom, ako Geocaching funguje, si hľadanie kešky vyskúšame priamo v teréne. Súradnice miesta budú ukryté v astronómii.

Prednášajúci: Mgr. Karol Havrila, PhD.

História meteorológie o 16:00 (vhodné pre starších žiakov, študentov aj dospelých):

Ako sa predpovedalo počasie kedysi a dnes.

Prednášajúci: Robert Takács

Kométa na dlani o 17:00 (vhodné pre starších žiakov, študentov aj dospelých):

Hlavnou témou prednášky bude život komét, a to od ich zrodu až po najaktívnejšie obdobie. Pozrieme sa na kométy zblízka i zďaleka a predstavíme si významnú kométu C/2023 E3 (ZTF), ktorá pred nedávnom sa priblížila k Zemi.

Prednášajúci: Mgr. Karol Havrila, PhD.

Obloha nad nami o 18:00:

Premietanie o súhvezdiach, zaujímavých objektoch a hviezdach večernej oblohy, a taktiež o významných astronomických udalostiach roka 2023.

Pozorovanie večernej oblohy od 19:00 do 21:00 (len za jasného počasia):

Pozorovanie objektov večernej oblohy ako je Venuša, Mesiac, Mars, hviezdy, hviezdokopy, hmloviny a podobne. Pozorovania sú určené jednotlivcom a rodinám, väčšie skupiny je nutné ohlásiť vopred.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross