No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Koronavírus zachytili v zdravotníctve aj armáde. R Sobota mala rekordné prírastky

Uplynulý týždeň pribudli do štatistík pozitívne testovaných ľudí na koronavírus zatiaľ najväčšie prírastky. Pre okresy Rimavská Sobota a Revúca to v druhej polovici týždňa bolo 18 prípadov a neskôr pribudli ďalšie. Posledné dva dni ministerstvo zdravotníctva neavizovalo ani jeden prípad pre spomínané okresy. Podľa regionálneho hygienika z RÚVZ v Rimavskej Sobote Dušana Béreša ide poväčšine o sporadické a dohľadané prípady ľudí z okresov, ako aj mimo okresov, ale s trvalým bydliskom v našom regióne.

V doposiaľ najväčšom prírastku išlo o výskyt u vojakov, policajtov aj zdravotníkov. "Bolo aj jedno ohnisko nákazy, kde boli 3 alebo 4 prípady a ostatné boli sporadické," povedal Béreš. Ako poznamenal, dosť bolo vyšetrených osôb v súvislosti s výskytom v gymnáziu v Tisovci.

Článok pokračuje pod reklamou"Ale vyšetrenia zatiaľ nepreukázali, že by tam bolo nejaké ohnisko závažné," zdôraznil s odstupom času a ďalších testovaniach Béreš. Zvyšní pozitívne testovaní pôsobia vo Fiľakove, Zvolene či Banskej Bystrici. Ich zdravotný stav si okrem dvoch prípadov nevyžadoval hospitalizáciu. V jednom išlo ale o nepotvrdenú infekciu. "Na druhý deň bol vrátený," podotkol Béreš.

V súvislosti s podozrením a preverením zdravotníkov dialyzačného strediska v R. Sobote boli včera otestovaní mnohí zamestnanci. Podľa Béreša ale zatiaľ nebolo nič pozitívne.

Tento nárast prípadov v regióne si hygienici nevedia vysvetliť. "Myslím si, že to bolo aj dosť také upozornenie na to, že nemôžeme spať na vavrínoch," povedal Béreš a dodal, že zatiaľ armáda v regióne nevypomáha, aj keď zaťaženie zamestnancov hygieny je dosť veľké. Opatrenia, ktoré sú v súčasnosti podľa Béreša prijímané, sú pomerne dosť tvrdé voči šíreniu koronavírusu. Navyše, prípady za víkend boli dohľadané a v pondelok testované. "Zatiaľ tie výsledky sú také, aké sú," podotkol Béreš.

Zamestnanec nemocnice sa infikoval mimo zdravotníckeho zariadenia

Minulý týždeň bol koronavírus potvrdený u jedného zamestnanca nemocnice. "Momentálne je v domácej karanténe. Infikoval sa mimo zdravotníckeho zariadenia. Celkovo počas pandémie bol koronavírus potvrdený iba u dvoch zamestnancov nemocnice," informovala Rimava.sk Jana Fedáková zo spoločnosti Svet zdravia. Ako ďalej priblížila, dosiaľ boli v rámci nemocnice odobraté vzorky 251 pacientov, pričom ochorenie sa potvrdilo zatiaľ u dvoch z nich. "Druhý pacient pribudol počas posledného týždňa," povedala a dodala, že v rámci mobilného odberového miesta sa uskutočnilo vyše 870 odberov. Do okresu Rimavská Sobota bolo doposiaľ štatisticky priradených okolo 70 pozitívnych prípadov.

Zatvárajú športoviská

Ústredný krízový štáb na základe výrazne sa zhoršujúcej epidemiologickej situácie na Slovensku, prijal na svojom zasadnutí v nedeľu 11. októbra nové, sprísňujúce opatrenia. Na ich základe sú zakázané hromadné podujatia. Okrem zápasov piatich profesionálnych líg sú zrušené všetky športové súťaže, a zatvárajú svoje brány aj športové zariadenia. V Rimavskej Sobote bude podľa informácií samosprávy až do odvolania uzavretý aj zimný štadión, plaváreň, kolkáreň a futbalový štadión v Rimavskej Sobote.

Od štvrtka 15. októbra sa uzatvoria prevádzky divadelných, hudobných, filmových a iných umeleckých predstavení, ďalej kúpaliská, plavárne, sauny, akvaparky, fitness a wellness centrá.

V neďalekom meste zriadili karanténne centrum

Vo Fiľakove zriadili v internáte SOŠ karanténne centrum. Podľa informácií zriaďovateľa školy je určené pre osoby, ktoré sú povinné podriadiť sa karanténe v súvislosti s výskytom COVID-19. Ako Rimava.sk ďalej informovala Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie Úradu Banskobystrického samosprávneho kraja, ide o časť budovy so samostatným vchodom, ktorá je odčlenená od ostatných ubytovacích priestorov.
"Zámerom kraja je dať týmto ľuďom možnosť stráviť povinnú karanténu v iných vhodných priestoroch ako u nich doma, kde potenciálnej hrozbe ochorenia vystavia svojich najbližších," priblížila Štepáneková.

Z poplatkov Štepáneková spomenula, že pred začatím pobytu záujemca uhradí v hotovosti zálohu za stravu a ubytovanie za 5 dní sumu 140 eur, zvyšok po skončení pobytu. Poplatok za stravu v hodnote 13 eur predstavuje tri jedlá denne.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross