No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Testovaním sa nezisťuje len covid. Toto vám môže predĺžiť život o niekoľko rokov

19. januára 2022 | |  | 
Zdroj: Shutterstock

Staráte sa o svoje zdravie dostatočne? Najmä v posledných mesiacoch je téma zdravia v súvislosti s pandémiou Covid-19 na pretrase denne. Antigénové testy sú už každému z nás dobre známe. Vedeli ste ale, že otestovať sa môžete aj na iné ochorenia? Včas môžete vďaka jednoduchému testu odhaliť napríklad aj jednu z najrozšírenejších rakovín.

Medicentrum, v ktorom vám tieto testy spravia, nájdete na adrese V. Clementisa 4754 v Rimavskej Sobote.

Ďalší často vyhľadávaný je test, vďaka ktorému zistíte, či musíte pri príznakoch nachladnutia a ochorenia dýchacích ciest či zvýšenej teplote užívať antibiotiká, alebo postačia vitamíny a voľnopredajné lieky z lekárne.

Aktuálne je žiadaný aj test na protilátky na ochorenie Covid-19, ktorý odhalí, či ste pred vírusom dostatočne chránený.

Antibiotiká či vitamíny? CRP vyšetrenie vám dá odpoveď

Ak máte príznaky ochorenia dýchacích ciest, chrípkové stavy, ste prechladnutý, necítite sa dobre alebo máte zvýšenú teplotu, a stále uvažujete, či navštíviť lekára a čakať v ambulancii aj niekoľko hodín, alebo vám postačia vitamíny z lekárne, CRP test vám dá rýchlu a jasnú odpoveď.

Ide o vyšetrenie, ktorým sa zisťuje koncentrácia CRP v krvi. Skratka CRP označuje C-reaktívny proteín. Meranie hladiny CRP pomáha pri rozlíšení bakteriálnej a vírusovej infekcie. Hladina stúpa pri bakteriálnej infekcii, naopak pri vírusovej zostáva v normálnom rozmedzí.

A ako už všetci vieme, antibiotiká zaberajú na ochorenia bakteriálneho pôvodu. CRP test teda odhalí, či antibiotiká potrebujete, alebo nie. Môžete tak predísť zbytočnému užívaniu liekov, ktoré vám zaťažia pečeň, no pri liečbe nepomôžu.

Výsledok máte za pár minút

Test na zistenie hodnôt CRP je veľmi jednoduchý. Prebieha odobratím pár kvapiek krvi z prsta na testovaciu kazetu a vložením do špeciálneho prístroja. Výsledok s presnou výškou CRP je známy v priebehu niekoľkých minút, vďaka čomu je možné rýchlo nastaviť liečbu. Je vhodný pre deti, dospelých aj tehotné ženy.

Hneď po vykonaní testu budete z nameraných hodnôt vedieť, či je potrebná návšteva lekára, alebo vám v prípade nízkych hodnôt CRP postačia vitamíny a voľne dostupné lieky z lekárne - s výberom vám pomôžu šikovné farmaceutky.


Rakovina hrubého čreva patrí k častým ochoreniam, viete ju ale včas odhaliť

Investujte do svojho zdravia niekoľko minút, ktoré vám život môžu predĺžiť aj o niekoľko dlhých rokov. To, že prevencia je kľúčová, azda pripomínať nemusíme. Výhovorka "nemám čas" je pri dnešnej medicíne nepriechodná. Niekoľko závažných ochorení totiž môžete včas odhaliť aj bez vyčkávania u lekárov.

Zdroj: Pixabay.com

Napríklad rakovina hrubého čreva a konečníka je jedným z najčastejších druhov onkologických ochorení. Jej výskyt neustále stúpa a postihuje najčastejšie ľudí vo veku nad 45 rokov. Včasnou diagnostikou viete predísť zdravotným komplikáciám.

Ak ste už vekom vstúpili do rizikovej skupiny, FOB test na skryté (okultné) krvácanie by ste mali absolvovať každý rok. Preventívne je odporúčaný aj mladším ľuďom.

Ak napríklad trpíte dlhodobými problémami s vylučovaním, bolesťami brucha, plynatosťou, máte krv v stolici, pociťujete dlhodobú únavu, úbytok hmotnosti, alebo sa v rodine vyskytla rakovina hrubého čreva - nečakajte a nechajte si urobiť test na skryté (okultné) krvácanie v stolici. Výsledok dostanete o niekoľko minút.

Pacienti vo veku nad 45 rokov by mali test na okultné krvácanie absolvovať pravidelne, raz ročne.

Kvalitný test, porovnateľný s laboratórnym vyšetrením, vie včas odhaliť zvýšený hemoglobín v stolici, ktorý môže signalizovať rôzne ochorenia tráviaceho systému, ako sú napríklad vredy, polypy, kolitída, trhliny konečníka alebo krvácanie ústnej dutiny.

Na základe výsledkov vás následne odporučia na vyšetrenie k lekárovi. Vďaka jednému testu tak môžete odhaliť hneď niekoľko možných ochorení, ktoré znižujú kvalitu vášho života.


Zbavte sa obáv z trombov a embólie

Do starostlivosti o zdravie patrí aj vyšetrenie D-Dimérov. Vyšetrenie koncentrácie D-Dimérov je test, ktorý sa používa pre diagnostiku a monitorovanie žilovej trombózy a pľúcnej embólie, prípadne trombofílie, ktorou trpia pacienti so zvýšenou náchylnosťou na tvorbu trombov. Za bežných podmienok D-Diméry nie sú v krvi detekovateľné. Vytvárajú sa len pri začatí procesu rozpúšťania krvnej zrazeniny. Odhalí ich test.

Vyšetrenie D-Dimér vám v medicentre urobí MUDr. Kružliaková v chirurgickej ambulancii CHIR-MED s.r.o., keďže je potrebné odobrať venóznu krv. Na vyšetrenie sa môžete objednať telefonicky, e-mailom alebo prísť osobne. Výsledky testu zhodnotí lekár, následne v prípade potreby odporučí liečbu.

KONTAKT na ambulanciu CHIR-MED:
Adresa: V. Clementisa 4754, Rimavská Sobota, budova Medicentrum Západ
Telefónne číslo: 0951 009 564
E-mail: [email protected]
Sociálne siete: Facebook, Instagram


Antigénové testy na ochorenie Covid-19

Antigénové testy na ochorenie Covid-19 už azda všetci dobre poznáme. V mobilnom odbernom mieste pri medicentre vás môžu otestovať dvoma typmi testov. Prvým je štandardný antigénový test VivaDiag Pro, ktorý sa robí výterom z nosa.

Druhý, EXDIA COVID-19 Ag, ktorý má vyššiu senzitivitu, sa vyhodnocuje na prístroji EXDIA TRF Plus. Ide o jednostupňový kvalitatívne časovo rozlíšený fluorescenčný imunochromatografický test pre detekciu antigénu Covid-19 z nazofaryngeálneho alebo nosného výteru s vysokou presnosťou.

 • Senzitivita 93.9 %
 • Stanovená senzitivita pri porovnaní s RT-PCR pri ct = 97,1 %
 • Špecificita 98 %
 • Test je v súlade s príslušnou európskou smernicou IVD a disponuje CE certifikátom.

Mobilné odberné miesto nájdete vedľa Lekárne Západ v Medicentre Západ na adrese V. Clementisa 4754. Testovanie prebieha sedem dní v týždni v čase od 8:00 do 16:30 hod., a to aj v nedeľu. V sobotu do 12:00 hod.


Chcete vedieť, či máte protilátky na ochorenie Covid-19? Odhalí ich test

Test na protilátky si môžete nechať urobiť, ak chcete vedieť, či ste ochorenie prekonali, alebo či ste po očkovaní dostatočne chránený. Testovanie má zmysel najskôr od 7. dňa po objavení sa prvých príznakov, alebo po 14 dňoch od očkovania.

Lekáreň Západ a Lekáreň na námestí využíva meranie najnovšou a najcitlivejšou POC prístrojovou TRF technológiou na zistenie prítomnosti IgG a IgM protilátok po prekonaní, alebo po vakcinácii na Covid-19.

Stanovenie prebieha semi-kvantitatívne v troch hladinách: nízka, stredná a vysoká. Výsledky sú schválené Svetovou zdravotníckou organizáciou. Stačí jedna kvapka krvi a 15 minút vášho času.

Vaša celková hladina protilátok v krvi po infekcii alebo vakcinácii:

Nízka hodnota< 44 IU/mL
Stredná hodnota44 - 210 IU/mL
Vysoká hodnota> 210 IU/mL

IgM
negative – neprítomnosť v krvi
positive – akútna fáza ochorenia, nutnosť vylúčiť infekčnosť PCR alebo Ag testom

IgG
negative – hladina protilátok v krvi pod detekčným limitom prístroja alebo žiadne
Positive Low – hodnota celkových protilátok pod 44 IU/ml
Positive Medium – hodnota celkových protilátok medzi 44 IU/ml do 210 IU/ml
Positive High – hodnota celkových protilátok  nad 210 IU/ml

Lekáreň Západ nájdete na adrese Ul. Dr. V. Clementisa 4754 v R. Sobote, otvorená je počas pracovných dní od 9:00 do 17:00 hod. Lekáreň Západ môžete kontaktovať v prípade potreby telefonicky na čísle 0905 230 048.

Lekáreň na námestí nájdete na adrese Hlavné námestie 24/4 a je otvorená počas pracovných dní od 8:00 do 16:00 hod. Lekáreň na námestí môžete kontaktovať v prípade potreby telefonicky na čísle 0911 222 396.

Niekoľko testov na jednom mieste - v Medicentre Západ

V Medicentre Západ sa okrem klasických lekárenských služieb špecializujú aj na poskytovanie ďalšej starostlivosti o zdravie. Tam môžeme zaradiť aj vykonávanie testov na zistenie skrytého krvácania, CRP testov alebo testov na protilátky na ochorenie Covid-19.

Pod jednou strechou u nich nájdete lekáreň, mobilné odberné miesto a ambulancie:

 • MUDr. Otto Sallai, interná ambulancia
 • MUDr. Ivan Juršík, všeobecná ambulancia pre dospelých
 • MUDr. Andrea Agócsová, všeobecná ambulancia pre dospelých
 • MUDr. Irena Pálházyová, všeobecná ambulancia pre dospelých
 • MUDr. Katarína Farkasová, detská psychiatria
 • MUDr. Tünde Péčiová, pediatrická ambulancia
 • MUDr. Vladimíra Kružliaková, chirurgická ambulancia

Preto neváhajte a navštívte Medicentrum Západ, kde vám ochotne a odborne poradia. Vaše zdravie sa vám poďakuje.

Ak chcete byť informovaný aj o ďalších novinkách Lekárne Západ a Lekárne na námestí, sledujte ich spoločný profil na sociálnej sieti Facebook. Lekáreň Západ a aj Lekáreň na námestí nájdete aj na Instagrame.

PR článok

Pri PR a sponzorovaných článkoch redakcia štandardne uzatvára komentáre.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross