No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Na Muráni chovajú kone už 70 rokov. Nájdete ich na Veľkej lúke

Chov koní má na Muráni dlhoročnú tradíciu. Nájdete ich voľne sa pasúce na Veľkej lúke, kde lákajú pozornosť turistov či okoloidúcich. V tamojšom žrebčíne chovajú plemeno norik muránskeho typu. Ako pre Rimava.sk uviedla hovorkyňa štátneho podniku Lesy SR Marina Debnárová, ide o šľachtiteľský a chránený chov. „Náplňou chovu je produkcia vycvičených koní pre lesné hospodárstvo a plemenných žrebcov pre náš a krajinský chov,“ dodala.

Článok pokračuje pod reklamouPodľa vyjadrenia Debnárovej sa tam celkový počet koní v roku pohybuje v rozmedzí 160 – 180. Podotkla, že v žrebčíne je tiež sedem kusov plemena hucul. „Noriky sa predávajú v zásade štvorročné vycvičené. Plemenné žrebce a kobyly v reprodukcii sú tu, samozrejme, v celom produkčnom veku,“ ozrejmila Marina Debnárová. Ako pripomenula, Lesy SR vykonávajú práce v ťažbovej činnosti dodávateľských spôsobom, teda nemajú vlastných zamestnancov, ktorí by s koňmi robili prácu v lese. „Súkromníci, ktorí si takéhoto koňa kúpia, vykonávajú práce jednak pre Lesy SR š.p., ako aj pre neštátnych obhospodarovateľov lesa,“ uviedla hovorkyňa.

Oficiálny názov žrebčína je Stredisko chovu koní Dobšiná. Je v organizačnej štruktúre spomínaného štátneho podniku Lesy SR, Odštepný závod Revúca. Na konci októbra minulého roka mali prebiehať oslavy 70. výročia založenia chovu koní na Muráni. Akcia bola podľa Debnárovej organizačne pripravená, avšak v súlade s vývojom pandemickej situácie bola zrušená vtedajším generálnym riaditeľom Lesov SR. Na otázku, či sa oslavy uskutočnia tento rok, hovorkyňa odpovedala, že si vzhľadom na vývoj covidovej situácie nedovolí prognózovať uskutočnenie osláv v tomto roku.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross