No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podozrenie na koronavírus z Radnoviec nepotvrdili. Deti zajtra pustia do školy

V lučeneckej nemocnici na infekčnom oddelení hospitalizovali pacienta z okresu Rimavská Sobota, ktorý javil známky podozrenia na ochorenie koronavírusu. Test dopadol negatívne.  Informáciu pre Rimava.sk potvrdil dnes popoludní okresný hygienik v Rimavskej Sobote Dušan Béres. Ako zdôraznil, v okresoch Rimavská Sobota a Revúca nebol potvrdený žiadny prípad tohto vírusu.

Muža z Radnoviec mali odviezť v nedeľu. Podľa Béresa však cestovateľská anamnéza u neho nebola jednoznačná pretože udával pobyt v Maďarsku v dobe, kedy tam boli potvrdené len štyri takéto ochorenia, a preto zatiaľ nevedia kde by sa mohol nakaziť. "Ale vzhľadom na klinický priebeh ochorenia bol izolovaný na infekčnom oddelení," uviedol dopoludnia.

Článok pokračuje pod reklamou.V okolitých obciach Radnovce a Barca reagovali už včera, starosta Barce obyvateľov vyzval, aby svoje deti dnes nepustili do školy v neďalekej strediskovej obci Bátka. Malo ísť o približne 50 detí. Podľa starostu Richarda Szajka ide o preventívne opatrenie keďže chodia do tej istej školy, no keďže sa nákaza nepotvrdila, zajtra pokračujú ako obvykle.

Právomoc zatvoriť základné a materské školy majú jednotlivé mestá. Ostatné školy môžu zatvoriť len ich zriaďovatelia – teda súkromný vlastník alebo cirkev. V Radnovciach však ide o individuálnu iniciatívu. "Zatiaľ sme nedávali žiadny pokyn na zatváranie či už predškolských alebo školských zariadení," podotkol okresný hygienik a zdôraznil, že zatiaľ nebol potvrdený výskyt v tejto lokalite, a nebol tak dôvod zatvárať.

Hygienici odporúčajú skôr pobyt v prírode ako vo veľkej spoločnosti ľudí. "Verejné zhromaždenia tiež neboli zakázané, ale vo všeobecnosti sa neodporúča ich organizovanie vzhľadom na riziko, že môžu byť v ktorúkoľvek chvíľu a ktorýkoľvek okamžik zakázané," zavrel Béres.

Preventívne opatrenia vyhlásilo mesto Rimavská Sobota aj Banskobystrický samosprávny kraj, prispieť tak chcú k spomaleniu šírenia nového koronavírusu. Od dnes, 9. marca bude zasadať každý deň až do odvolania a situáciu priebežne vyhodnocovať. Preventívne opatrenia sa týkajú všetkých zariadení v zriaďovateľskej pôsobnosti BBSK, medzi ktoré patria stredné školy a školské zariadenia, kultúrne inštitúcie, zariadenia sociálnych služieb i samotný Úrad BBSK. „K týmto opatreniam sme pristúpili nie preto, aby sme šírili paniku, ale preto, aby sa šírenie koronavírusu na Slovensku spomalilo," povedal predseda BBSK Ján Lunter.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Google Earth


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross