No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pribudli dva pozitívne prípady, Béreš sa vyjadril aj k celkovému počtu testovaní

Do štatistík pozitívnych testov pribudli za okres Rimavská Sobota dva prípady. Ide o mužov. Nášmu okresu však podľa regionálneho hygienika z RÚVZ v Rimavskej Sobote Dušana Béreša prislúcha iba jeden. V tom najčerstvejšom prípade zo sobotňajších štatistík ide o muža od Nitry, ktorý sa tu dal len otestovať. "Tento prípad nám neprináleží," povedal pre Rimava.sk Béreš a dodal, že ide o muža, ktorý sa dal otestovať po návrate z Francúzska. "Prišiel svojim autom na chatu, odizoloval sa, dal sa tu otestovať a odišiel," podotkol.

Článok pokračuje pod reklamouJeden prípad však bol okresu Rimavská Sobota pripísaný ešte v piatok. Ako ďalej informoval, ide o muža, ktorý prišiel z Fínska. Podľa Béreša ide o baníka, a teda je to importovaný prípad.

Podľa regionálneho hygienika Dušana Béreša je počet testovaných prípadov ešte vyšší, ako deklarovala nemocnica. Od vypuknutia epidémie v rimavskosobotskej nemocnici a zriadenom mobilnom odberovom mieste otestovali približne 750 ľudí. K tomuto počtu však podľa Béreša treba pripočítať ešte ďalšie stovky prípadov, ktoré boli realizované prostredníctvom mobilnej odberovej skupiny z Banskej Bystrice, či vojskom a projektom Karusel. "Sú to ďalšie stovky vyšetrení, ktoré boli vykonané. Myslím si, že je to celkovo dostatočný počet a objektívne," povedal Béreš. Ako poznamenal, tieto počty korešpondujú s celoslovenským testovaním, ktoré sú deklarované v počte vyše 300 tisíc odberov či vyšetrení.

Podľa nedávnych informácií, súvisiacich so zvyšujúcim sa počtom novoinfikovaných a pozitívne testovaných ľudí, ministerstvo vnútra nariadilo zvýšenú a prísnejšiu kontrolu nosenia rúšok. Dohliadať by na to mala aj polícia. "Samozrejme, policajti nemôžu byť všade, stále je to aj o zodpovednosti ľudí a na tom, aby tí zodpovední upozornili tých, ktorí nariadenia nedodržujú," nechal sa počuť minister vnútra Roman Mikulec.

Od 1. septembra bude možné organizovať hromadné podujatia v interiéri len do 500 osôb v jednom okamihu a v exteriéri do 1 000 osôb v jednom okamihu, pričom nosenie rúšok bude naďalej povinné na hromadných podujatiach v interiéri aj v exteriéri. Od 1. septembra Maďarsko uzatvára svoje hranice.

Rúška budú od  2. septembra 2020 povinné aj v školách, s výnimkou žiakov 1. stupňa v triedach. Ak tieto deti budú rúško na tvári akceptovať, jeho nosenie hygienici jednoznačne odporúčajú. Výnimka sa týka aj žiakov so stredným a ťažkým mentálnym alebo sluchovým postihnutím.

Celkový prehľad opatrení nájdete na stránke Úradu verejného zdravotníctva tu.

Zdroj: Rimava.sk, ÚVZ SR


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross