No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Deti pomohli deťom. Pohybom vyhrali finančné prostriedky na nákup stromov, tie škola darovala mestskej časti Tomašová

RIMAVSKÁ SOBOTA - Novú oddychovú zónu sprístupnili verejnosti v mestskej časti Tomašová v R. Sobote v nedeľu, 12. júna. Výbor mestskej časti Tomašová a OZ Východisko pre lepší život ju v spolupráci s občanmi vybudovali v areáli Spoločenského domu.

Dnes (16. 6.) na tomto mieste bolo v spolupráci s Evanjelickou základnou školou Zlatice Oravcovej v R. Sobote, Jánom Bozóm z Oddelenia životného prostredia a Technickými službami mesta R. Sobota, vysadených niekoľko kusov javora mliečneho.

Článok pokračuje pod reklamou


Ako pre Rimava.sk uviedol riaditeľ ZŠ Zlatice Oravcovej Radomír Leicher, v minulom roku mu skrsla myšlienka, ako využiť aplikáciu iWatt v spojení so ZŠ. "Predtým som bol ja sám užívateľom tejto aplikácie pre súkromné účely a dostal som taký nápad, ako by sa taká energia, ktorá sa získava z behov, turistiky, bicykla, chôdze, prípadne aj z ďalších iných športov, premenila na tzv. iWatty a rozmýšľal som, ako by sa tento mechanizmus dal využiť v prostredí školy," vysvetlil.

Ide o projekt, v ktorom žiaci, ich rodičia či známi využívajú aplikáciu iWatt. Následne sa ich energia zo športu premení na virtuálnu energiu. Ako pokračoval riaditeľ školy, nápad s využitím virtuálnej energie predostrel zástupcovi firmy iWatt Patrikovi Písečnému. "Podarilo sa nám skoncipovať hotový projekt s názvom Jarná športová výzva a úspešne ho aj začať koncom marca 2022 s tým, že jeho trvanie bolo do konca apríla. Víťazná trieda dostala za odmenu rôzne ceny, výlet v Bounce parku v B. Bystrici, putovný pohár, vecné ceny a ďalšie záležitosti a nejaké ceny povyhrávali aj jednotlivci."

Dodal, že v spolupráci s firmou sa dohodli na špeciálnom výstupe, ktorý bol zameraný na životné prostredie. Výsledkom bol nákup desiatich javorov mliečnych, ktoré dosahujú výšku viac ako 4 a pol až 5 metrov. Zasadili ich v časti Tomašová. "Výťažok z tohto projektu si nenechávame sami pre seba, pre našu školu, ale odovzdávame ho ako dar. Ďakujeme za spoluprácu Odboru životného prostredia, pánovi J. Bozóovi, ktorý bol od začiatku zainteresovaný a oboznamovaný s týmto projektom, až do dnešného dňa, kedy prebehla finálna výsadba aj za prítomnosti našej víťaznej triedy, druhákov," vyjadril sa riaditeľ a potvrdil, že aj v budúcnosti škola plánuje vymyslieť podobný projekt, ktorý by bol zameraný na športovanie a pohyb.

Článok pokračuje pod reklamou


Ján Bozó potvrdil slová riaditeľa školy a uviedol, že v rámci tohto projektu ZŠ oslovila mesto s tým, či by bolo možné uskutočniť na vhodnej ploche a vo vhodnej lokalite výsadbu stromčekov, resp. pomôcť pri samotnej výsadbe. "Mesto uvítalo takúto iniciatívu a ako vhodná sa nám zdala práve táto plocha v Tomašovej. Vlastne pomohli v daný moment deti deťom a za našej skromnej spolupráce dúfame, že tie stromčeky sa ujmú a efekt sa dostaví. Osobitná vďaka patrí TSM a ich pracovníkom, ktorí napriek tomu, že je sezóna na rôzne kosby a likvidujú zeleň po tom klimatickom extréme, ktorý R. Sobotu postihol, si našli čas a ochotu a doviezli materiál a zeminu, vykopali jamy a tieto stromy zasadili."

Všetkým zainteresovaným sa poďakovala aj predsedníčka Výboru MČ Tomašová-Kurinec-Včelinec Helena Tóthová, ktorá sa vyjadrila, že ich mestská časť požadovala vytvorenie nejakého areálu, kde by mohli tráviť čas rodiny s deťmi. "Pribúdajú nám tu aj mladé rodiny s deťmi. Tak sa nám zdalo prirodzené, aby sme niečo vytvorili. Toto všetko nám prišlo vhod a títo úžasní ľudia nám prídu nápomocní. Z financií mesta sa urobil ten základ. Urobila sa dlažba a oplotenie, pretože to bolo staré. TSM nám pomohli pri osádzaní lavičiek a kvetináčov. Zvyšok sme tvorili svojpomocne, ako Výbor mestskej časti Tomašová a aj jej obyvatelia, sme brigádovali," dodala s úmevom.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross