No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Kvôli jednému pozitívnemu pacientovi testovali viac ako 50 ľudí. Na vlastné náklady

Kvôli nedávnemu pacientovi pozitívnemu na koronavírus, ktorý nemal cestovateľskú anamnézu, otestovali v Rimavskej Sobote viac ako 50 ľudí. Ide prevažne o zdravotníkov, personál či dialyzovaných pacientov v zdravotníckom centre, ktorí s ním prišli alebo mohli prísť predtým do kontaktu. Ako pre Rimava.sk ďalej uviedol dlhoročný lekár a primár Dialyzačného centra Marian Bystriansky, všetkých 56 prvých testov vyšlo negatívne, dávali ich robiť 5 až 6 dní po tom, ako bol u nich tento pacient. Testy budú opakovať ešte raz, tento týždeň a do tej doby u nich v zariadení aj naďalej dodržiavajú zvýšené opatrenia.

Pacientovi v rámci opatrení bola pred dialýzou kontrolovaná teplota a preto ho poslali do nemocnice. „Bol okamžite izolovaný, aj keď to podľa prvotných symptómov na koronavírus nevyzeralo. Odporúčal som ale lekárom v nemocnici, ak majú miesto, nech ho dajú do izolácie. Ten pacient na to mal nárok. O dva dni prišli potom pozitívne výsledky,“ povedal Bystriansky, podľa ktorého by inak tento muž ešte párkrát prišiel na dialýzu a mohol by tak nakaziť viac pacientov s oslabenou imunitou. „Dobre sme to podchytili. Z toho vyplýva, že dobre dodržiavame všetky hygienické opatrenia, keď aj bol u nás taký pacient a nič sa nepotvrdilo,“ dodal primár.

Videli ho chodiť po meste. Odkiaľ mohol byť infikovaný nevedia

Pacienta, u ktorého sa minulý týždeň potvrdil prvý test ako pozitívny, videli ešte začiatkom týždňa chodiť po meste, kde sa pravdepodobne s niekým stretol, aj keď nemusí vedieť o tom, že je prenášač. Mal byť ale aj na pošte pre sociálne dávky.

Článok pokračuje pod reklamou„Videli ho naši pracovníci. Až sme sa tomu čudovali, je imunitne oslabený,“ podotkol Bystriansky. K jeho zachyteniu v zdravotníckom systéme tak pripisujú aj určitú mieru šťastia. „Bol včas zachytený a neprišiel do kontaktu s dalšími oslabenými pacientmi, tým sa zastavil prenos. Preto je dôležitá izolácia, rúška a najmä netúlať sa po vonku. Najpravdepodobnejšie to dostal pri kontakte mimo vymedzenú karanténu,“ zdôraznil.

Zdravotníci sa museli dať testovať u súkromníka, štát mal k dispozícii len dva testy. Odberové miesto chýba.

Desiatky zdravotníkov boli preverení koncom minulého týždňa, zo súkromnej spoločnosti prišli pracovníci testovať ľudí do Diagnostického centra. „Bolo to na vlastné náklady u súkromného laboratória ako samoplatcovia, lebo štát ponúkal na ten týždeň dva testy,“ zdôraznil Bystriansky, podľa ktorého aj tu sa prejavuje slabá iniciatíva pre náš región či chýbajúce testovacie centrum v regióne.

„Malo by byť aj v záujme štátu ochraňovať občanov, pacientov, zdravotnícky personál. Malo by to byť zadarmo,“ podotkol dlhoročný lekár s tým, že jeden test stojí desiatky eur. „Majiteľ DG Centra nám to uhradí, ale je to v našom záujme,“ zdôraznil. V R. Sobote pritom ide o prvý takýto prípad, čo by malo slúžiť ako ponaučenie do budúcnosti. „My sme suplovali epidemiológiu aj hygienu dá sa povedať,“ avizuje Bystriansky.

Článok pokračuje pod reklamouPacient leží na infekčnom oddelení v Lučenci

Pacient z R. Soboty, u ktorého sa portvrdil pozitívny test na koronavírus je na infekčnom oddelení v Lučenci. „Je relatívne v dobrom stave. Nemá teploty či iné ťažkosti,“ podotkol Bystriansky s tým, že jeho stav budú sledovať a mal by byť otestovaný po určitej dobe opakovane.

Zatiaľ ide o štvrtého pozitívneho pacienta v okresoch R. Sobota a Revúca.

Zdroj. Rimava.sk

R. SOBOTA/KORONAVÍRUS: Odberné miesto pri nemocnici. Bude alebo nie?

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross