Starostlivosť o detské pieskoviská v regióne sa v porovnaní s predchádzajúci rokmi zlepšuje, čo potvrdzujú aj výsledky analýz piesku. Hygiena vlani vykonala v Rimavskosobotskom a Revúckom okrese takmer šesťdesiat kontrol, tento rok už viac ako tridsať, niekoľkokrát odobrala aj vzorky piesku. Z pieskoviska si deti podľa hygienikov ani v jednom prípade neodniesli infekčné ochorenie.
V minulom roku Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote (RÚVZ) evidoval v Rimavskosobotskom okrese viac ako 90 pieskovísk. Pre Rimava.sk to uviedla vedúca Oddelenia hygieny detí a mládeže RÚVZ Janka Bérešová. Prevádzkovatelia pieskovísk majú pritom podľa jej slov niekoľko povinností, ktoré vyplývajú z vyhlášky ministerstva zdravotníctva. V zariadeniach pre deti a mládež musia byť pieskoviská aspoň raz za dva týždne počas sezóny (od 1. marca do 30. novembra) vyčistené, prekopané, prehrabané a poliate pitnou vodou, o čom má prevádzkovateľ viesť aj záznamy.
Hygiena vlani odobrala v okrese dvanásť kontrolných vzoriek piesku na laboratórnu analýzu. „Výsledky potvrdili konštatovanie zlepšovania situácie v starostlivosti o piesok a pieskoviská, všetky vyšetrené vzorky piesku vyhovovali požiadavkám vyhlášky," informovala vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže. Ako doplnila, ani v jednom prípade výskyt infekčného ochorenia detí nesúvisel so znečistením pieskoviska, a to ani v minulom, ani v tomto roku.
V Banskej Bystrici a Brezne zakázali využívať tri pieskoviská
Prítomnosť parazitov v pieskovisku v Brezne a vysoký výskyt termotolerantných koliformných baktérií v dvoch predškolských zariadeniach v Banskej Bystrici zistili banskobystrickí hygienici. Ako Rimava.sk informovala hovorkyňa tamojšieho RÚVZ Mária Tolnayová, vo všetkých troch prípadoch bolo vydané opatrenie na zákaz využívania piesku v pieskovisku na hry detí. Hygienici podľa Tolnayovej robili kontroly hlavne pre možný výskyt toxokarózy u detí, ktorého pôvodcom sú exkrementy psov a mačiek. „Rodičia by mali vedieť o rizikách infekcie z kontaminovaného pieskoviska a sledovať v akom piesku sa ich dieťa hrá. Je tiež dôležité pozorovať dieťa pri hre a zabrániť mu, aby si dávalo ruky do úst, aby konzumovalo piesok. Nebezpečným môže byť aj zlozvyk rodičov prikrmovať dieťa počas hry na piesku,“ upozorňuje Katarína Slotová z RÚVZ Banská Bystrica.
Zdroj: Rimava.sk