No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Starostlivosť o pieskoviská sa podľa hygienikov zlepšuje

ilustračné fotoStarostlivosť o detské pieskoviská v regióne sa v porovnaní s predchádzajúci rokmi zlepšuje, čo potvrdzujú aj výsledky analýz piesku. Hygiena vlani vykonala v Rimavskosobotskom a Revúckom okrese takmer šesťdesiat kontrol, tento rok už viac ako tridsať, niekoľkokrát odobrala aj vzorky piesku. Z pieskoviska si deti podľa hygienikov ani v jednom prípade neodniesli infekčné ochorenie.

V minulom roku Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Rimavskej Sobote (RÚVZ) evidoval v Rimavskosobotskom okrese viac ako 90 pieskovísk. Pre Rimava.sk to uviedla vedúca Oddelenia hygieny detí a mládeže RÚVZ Janka Bérešová. Prevádzkovatelia pieskovísk majú pritom podľa jej slov niekoľko povinností, ktoré vyplývajú z vyhlášky ministerstva zdravotníctva. V zariadeniach pre deti a mládež musia byť pieskoviská aspoň raz za dva týždne počas sezóny (od 1. marca do 30. novembra) vyčistené, prekopané, prehrabané a poliate pitnou vodou, o čom má prevádzkovateľ viesť aj záznamy.

Pieskovisko treba pravidelne čistiť, prekopať a polievať. Prevádzkovateľ o tom musí viesť záznamy.
„Boli zisťované čiastočné nezhody s požiadavkami vyhlášky, hlavne pravidelné polievanie a vedenie príslušnej dokumentácie. Porovnaním s predchádzajúcimi rokmi sa zlepšuje situácia pri ochrane pieskovísk, pieskoviská sa prekrývajú, čím sa znižuje možnosť parazitárneho ale aj mikrobiálneho znečistenia," uviedla Bérešová a dodala, že pozitívne treba hodnotiť aj snahu o zabezpečenie čistoty piesku tým, že ho prevádzkovatelia raz ročne vymieňajú.

Hygiena vlani odobrala v okrese dvanásť kontrolných vzoriek piesku na laboratórnu analýzu. „Výsledky potvrdili konštatovanie zlepšovania situácie v starostlivosti o piesok a pieskoviská, všetky vyšetrené vzorky piesku vyhovovali požiadavkám vyhlášky," informovala vedúca oddelenia hygieny detí a mládeže. Ako doplnila, ani v jednom prípade výskyt infekčného ochorenia detí nesúvisel so znečistením pieskoviska, a to ani v minulom, ani v tomto roku.

V Banskej Bystrici a Brezne zakázali využívať tri pieskoviská

Prítomnosť parazitov v pieskovisku v Brezne a vysoký výskyt termotolerantných koliformných baktérií v dvoch predškolských zariadeniach v Banskej Bystrici zistili banskobystrickí hygienici. Ako Rimava.sk informovala hovorkyňa tamojšieho RÚVZ Mária Tolnayová, vo všetkých troch prípadoch bolo vydané opatrenie na zákaz využívania piesku v pieskovisku na hry detí. Hygienici podľa Tolnayovej robili kontroly hlavne pre možný výskyt toxokarózy u detí, ktorého pôvodcom sú exkrementy psov a mačiek. „Rodičia by mali vedieť o rizikách infekcie z kontaminovaného pieskoviska a sledovať v akom piesku sa ich dieťa hrá. Je tiež dôležité pozorovať dieťa pri hre a zabrániť mu, aby si dávalo ruky do úst, aby konzumovalo piesok. Nebezpečným môže byť aj zlozvyk rodičov prikrmovať dieťa počas hry na piesku,“ upozorňuje Katarína Slotová z RÚVZ Banská Bystrica.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross