No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: V budove bývalej mestskej polície zriadili bezbariérový stacionár, detí s postihnutím pribúda

V budove bývalej mestskej polície na Hviezdoslavovej ulici v Rimavskej Sobote zriadili bezbariérový stacionár pre deti a mládež. Prevádzkuje ho Združenie Vienale, ktoré sa do budovy presťahovalo v uplynulých mesiacoch. Doteraz sídlili na Bottovej ulici.

Priestory im prenajalo mesto na základe rozhodnutia Mestskej rady ešte z minulého roku. Podľa slov predsedníčky Vienale Heleny Husárovej sa z Bottovej ulice presťahovali do týchto priestorov, lebo škola na Bottovej ulici potreboval priestory pre praktickú školu a ostať tam už nemohli, počet detí sa pritom nemení. Denný stacionár sprevádzkovali začiatkom tohto roka a podľa Husárovej im v prerábaní či zariaďovaní pomohli viacerí ľudia finančne aj darmi či prácou.

Článok pokračuje pod reklamou."Prerábali sme stierky, kúrenie, vodu, bezbariérové WC a kúpeľňa. Teraz je to tu už lepšie, máme tu viacej miesta. Kúpili sme polohovacie kreslá, aby sa zmestilo viacej postelí. Chodí k nám 18 až 20 detí, podľa potrieb rodičov," priblížila.

Navštevujú ich deti s detskou mozgovou obrnou či autisti. Ako Husárová poznamenala, zariadenie prevádzkujú viac ako 20 rokov, no počty detí s takýmito postihnutiami pribúdajú. "Len v okrese máme šesť špeciálnych škôl, aj keď ide o ľahké postihy, ale aj to je už postih," podotkla.

predsedníčka Vienale, kde sa zaoberajú ťažkými postihmi. "Neviem kde je chyba, ale niekde je. Či to robí životné prostredie, aj autistov poslednou dobou viac," dodala špeciálna pedagogička Husárová.

Budova bola prenajatá s tým, že nájomca má užívať tieto priestory za účelom zriadenia bezbariérového stacionára pre deti a mládež, so zameraním na ťažko postihnuté deti s mentálnym a kombinovaným postihnutím, ako aj na poskytovanie poradenstva rodičom ťažko postihnutých detí. Podľa prednostu mestského úradu Štefana Szánta združenie má budovu prenajatú od júla minulého roka na dobu piatich rokov. Mestská rada pritom podľa neho odsúhlasila aj výšku nájomného 1 euro ročne s tým, že nájomca hradí prevádzkové náklady.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross