No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Sprievodným javom jarnej únavy je aj zvýšená náchylnosť na infekcie. Medvedí cesnak je výbornou prevenciou pred chorobami

Zdroj: pixabay.com/RitaE 

Koniec zimy znamená nielen prebúdzanie prírody a zvierat zo zimného spánku, ale aj prebúdzanie ľudského organizmu. Aj naše telo si musí prispôsobiť niektoré fyziologické procesy a reagovať tak na zmeny.

Sprievodným javom jarnej únavy je nielen nedostatok energie, ale aj zvýšená náchylnosť na infekcie. Medvedí cesnak je výborným prírodným pomocníkom, ktorý je vhodnou prevenciou pred ochorením.

Článok pokračuje pod reklamou


"Mladý a zdravý organizmus sa obvykle zmenám prispôsobuje ľahšie než organizmus ľudí v strednom a vyššom veku. S nástupom jari sa tak začína u citlivých ľudí prejavovať jarná únava, vo zvýšenej miere sa objavuje u meteosenzitívnych ľudí, osôb s nízkym tlakom alebo u seniorov," uviedla Zuzana Bokorová, vedúca oddelenia Poradňa zdravia a výchovy k zdraviu (PZaVkZ) z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Rimavskej Sobote.

Jarná únava sa prejavuje pocitom únav, ospalosťou, ťažkosťami so spánkom, bolesťami hlavy, malátnosťou, nesústredenosťou a podráždenosťou. "Jarná únava je komplexný stav celého organizmu, nie je to ochorenie orgánové, a preto jarná únava nie je klasifikovaná ako choroba." vysvetlila Bokorová.

Príznaky jarnej únavy zvyčajne ustupujú, keď sa telo adaptuje na vonkajšie zmeny. Trvá to približne jeden až tri týždne.

Ako bojovať s jarnou únavou?

Článok pokračuje pod reklamou


Je potrebný dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, nezaťažovať organizmus, stravovať sa zdravo a vyvážene, zvýšiť prísun vitamínov z ovocia a zeleniny, pridať do jedálnička celozrnné obilninové výrobky a piť dostatok tekutín.

Jarný stravovací tip

Vedúca oddelenia PZaVkZ z RÚVZ prináša aj jarný stravovací tip - medvedí cesnak. "Obsahuje veľa dôležitých látok a vitamínov, je chutnou doplnkovou prevenciou pred chrípkou a prechladnutím." Sezóna medvedieho cesnaku však trvá iba krátko - približne dva mesiace. "Obsahuje vitamíny B a C, alicín, flavonoidy, jód, sodík, draslík, železo, vlákninu, sacharidy, bielkoviny."

Mladé listy medvedieho cesnaku zvyčajne nájdete na veľkých plochách v súvislej vrstve a používajú sa do šalátov, polievok, nátierok či na prípravu rôznych jedál.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross