No active "ca-sidebar-197687" sidebar

TIP NA VÝLET – Plnou parou vpred za zážitkami na zubačke

Zdroj: Banskobystrický kraj Turizmus

TISOVEC/ZBOJSKÁ – Jazda parnou zubačkou bude zážitkom pre malých i veľkých. Už túto sobotu 5. júna si na svoje prídu nielen fanúšikovia vláčikov, technických pamiatok a prírody Muránskej planiny.

„Z Tisovca je to do sedla Zbojská veru pekne do kopca (stúpanie so sklonom až 50,2 promile). Parná lokomotíva – zubačka to však zvládne s návštevníkmi vďaka ozubnicovému systému, aký existuje len na štyroch miestach v Európe,“ uviedla Oblastná organizácia cestovného ruchu Gemer.

Po hodinovej jazde cestujúci vystúpia v nádhernom horskom prostredí, ktorému dominuje rozhľadňa pripomínajúca mlyn z rozprávky Perinbaba. Ako ďalej uviedla OOCR Gemer, zo zubačky môže vaša cesta viesť rovno do vychýreného salaša, alebo sa môžete prejsť ku rozhľadni a po chodníku zbojníka Jakuba Surovca.

Článok pokračuje pod reklamouAko ďalej uvádza Banskobystrický kraj Turizmus, súprava historických vagónov ťahaných zubačkou premáva po historickej trati odkazujúc na slávne časy regiónu Gemer, nazývaný aj Železné srdce Uhorska. „A práve s dovozom železa na Horehronie je spojená aj stavba ozubnicovej železnice z Tisovca do Pohronskej Polhory. Vybudovaná trať prekonáva horský hrebeň cez sedlo zbojská vo výške 725 metrov nad morov,“ uviedli ďalej s tým, že až 50-percentné stúpanie trate je riešené dvojlamenovou ozubnicovou sústavou, ktorá sa ťahá na úseku dlhom 5,836 km. „V prelínaní doby a času, však železničná trať stratila svoj pôvodný význam a upadla do zabudnutia,“ dodali.

Zdroj: Banskobystrický kraj Turizmus

Objaviť jej čaro môžete už túto sobotu, tak plnou parou vpred za zážitkami. Viac informácií nájdete na tomto odkaze.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross