No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Úrady verejného zdravotníctva hlásili z regiónu prípady žltačky

ilustračné fotoMuža priviezli do nemocnice s bolesťami brucha, laboratórne testy u neho potvrdili hepatitídu typu A. Ochorenie sa objavilo v obci Ábelová v Lučeneckom okrese. Výskyt vírusovej hepatitídy hlásil regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) aj u 38-ročnej ženy z Tornale.

„Už takmer tradične sa v  hlásení hygienicko-epidemiologickej situácie v Banskobystrickom kraji objavujú typicky letné prípady vírusových hnačiek. V uplynulom týždni to bol sporadický výskyt vírusovej hepatitídy typu A (VHA) u 37-ročného nezamestnaného muža s nízkym hygienickým štandardom z obce Ábelová,“ informovala Rimava.sk hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica Mária Tolnayová.

Ako uviedla, pacienta priviezla záchranka na chirurgické oddelenie s bolesťami brucha pod pravým rebrovým oblúkom, ktoré pretrvávali tri dni. Bol v štádiu ožltnutia, podľa hovorkyne ho preložili na infekčné oddelenie. Laboratórne testy potvrdili hepatitídu typu A. „Protiepidemiologické opatrenia v rodine sa dosiaľ vykonávajú v súčinnosti s obecným úradom, nakoľko je to problematická rodina,“ informovala Tolnayová.

Ako ďalej spomenula, tento týždeň hlásil RÚVZ Rimavská Sobota za okres Revúca jedno sporadické ochorenie na vírusovú hepatitídu A, ktoré bolo laboratórne potvrdené u zamestnanej 38-ročnej ženy z Tornale. „V epidemiologickej anamnéze udáva pacientka pobyt v Rakúsku pred dvomi týždňami,“ uviedla hovorkyňa. Podľa jej slov bol v rámci protiepidemických opatrení  nariadený lekársky dohľad priamych kontaktov v rodine aj v zamestnaní, vrátane imunizácie.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross