No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V nemocnici funguje lineárny urýchľovač, ožaruje presnejšie a bezpečnejšie

11. septembra 2020 |  | 

V rimavskosobotskej nemocnici na pracovisku radiačnej onkológie už funguje nový lineárny urýchľovač. Onkologických pacientov dokáže vďaka zabudovanému CT liečiť účinnejšie a bezpečnejšie.

Pracovisko touto inováciou dokáže celý proces urýchliť a skrátiť čakacie lehoty. Nákup nového lineárneho urýchľovača bol realizovaný s využitím príspevku z eurofondov a náklady vrátane spoluúčasti nemocnice dosiahli hodnotu viac ako 1,8 milióna eur. Do rekonštrukcie pracoviska nemocnica investovala ďalších približne 149-tisíc eur. Jeho slávnostné otvorenie bolo vo štvrtok 10. septembra. Okrem vedenia nemocnice a zástupcov spoločnosti Svet zdravia, pod ktorú nemocnica spadá, sa ho zúčastnila aj prvá pacientka či dlhoročný onkológ Vincent Alakša. Nechýbala ani väčšina zo šiestich poslancov BBSK, ktorí zastupujú okres Rimavská Sobota.

Článok pokračuje pod reklamou



Nový lineárny urýchľovač značky Elekta inštalovali na jar a klinickú prevádzku spustili 30. júna. Liečbu poskytuje najmä obyvateľom novohradského, malohontského i gemerského regiónu. Urýchľovač dokáže denne namiesto pôvodných 25 až 40 ožiariť až 70 pacientov. Nemocnica preto plánuje zvýšiť kapacitu pracoviska o polovicu.

Počet onkologických pacientov neustále stúpa. „Ročne na Slovensku pribudnú dve až tri stovky nových prípadov rakoviny na 100-tisíc obyvateľov. Rimavská Sobota pritom patrí k oblastiam na Slovensku, kde je zaznamenaný vysoký prirodzený výskyt pacientov s rakovinou, k čomu prispieva aj dlhodobé negatívne pôsobenie priemyslu,“ uviedol riaditeľ Nemocnice Svet zdravia Rimavská Sobota Richard Hrubý, ktorý je zároveň aj primárom oddelenia radiačnej a klinickej onkológie. Obstaranie nového lineárneho urýchľovača je podľa neho jedna z najvýznamnejších investícií nemocnice za posledné obdobie. Umožní poskytnúť pacientom bezpečnejšiu a účinnejšiu liečbu i nové liečebné techniky, zníži riziko spojené s ožarovaním, ale aj urýchli celý proces. „Pri onkologických ochoreniach totiž zohráva časový faktor najvýznamnejšiu úlohu,“ zdôraznil primár.

MUDr. Vincent Alakša (vľavo), MUDr. Adela Englerová a Tomáš Král zo siete Svet zdravia

„Je to úžasný pocit, pocit takého životného naplnenia, že moja práca pokračuje ďalej. Úroveň sa zvyšuje, čo ma veľmi teší,“ povedal pre Rimava.sk Vincent Alakša, ktorý bol spolutvorcom vzniku radiačného pracoviska v R. Sobote. Ako podotkol, veľmi ho teší, že v tejto oblasti nezanedbali ich prácu. „Urobili nadstavbu a tá nadstavba je vynikajúca. Pokračuje s dobou. Myslím si, že pacientom to veľmi pomôže,“ povedal Alakša, ktorý sa vyjadril aj k nepomerne vysokému počtu pacientov na juhu Banskobystrického kraja. Podľa jeho slov to skúmali, no na konkrétnu príčinu prísť nevedeli. „Aj dnes si však myslím, že to súvisí s mentálnou výbavou ľudí, aj vzdelanosťou. Lebo táto oblasť je najslabšie vyvinutá časť Slovenska, čo sa týka aj vzdelanosti,“ povedal Alakša a dodal, že mnohým obciam chýba kanalizácia a vodovod. „Ľudia pijú vodu z vlastných studní, kde sú vo vysokom obsahu nitráty. V okolí Hnúšte sú zase ťažké kovy z bývalej chemickej fabriky. Boli tam úniky do ovzdušia. Je to komplexný problém a úplne jednoznačne nevieme povedať, prečo je takýto veľký výskyt,“ doplnil.

„Ja túto onkológiu robím od školy a keď som sem prišiel, tu nič nebolo. My sme to tu začali stavať,“ pripomenul Alakša, ktorý predovšetkým odporúča vzdelávanie obyvateľov. „Aby mali vedomie o sebe, aby sa začali starať o svoje zdravie a podľa toho potom aj žili. Aby sa nevenovali fajčeniu, alkoholu. Všetko s mierou. To je dôležité,“ zdôraznil s tým, že všetky ochorenia sa vyliečiť, žiaľ, nedajú a treba sa zamerať aj na prevenciu. Úspech liečby ožiarením odhadol na 60 percent. „Také sú štatistiky,“ skonštatoval.

Rimavskosobotská nemocnica projekt spolufinancovala z nenávratného finančného príspevku z Integrovaného regionálneho operačného programu. Ako ďalej uviedla hovorkyňa siete Svet zdravia Jana Fedáková, s pomocou eurofondov zakúpili nové polohovateľné lôžka, USG, centrálne monitory vitálnych funkcií, pľúcne ventilátory, elektrochirurgickú jednotku, artroskopickú vežu, laparoskopické veže a pribudne ešte nový CT prístroj, mamograf, mobilné RTG prístroje a parné sterilizátory. „Celková plánovaná výška investície na nákup medicínskej techniky vrátane spoluúčasti nemocnice sa vyšplhá na takmer 5,2 milióna eur,“ priblížila.

Podľa generálneho riaditeľa siete nemocníc Svet zdravia a siete polikliník ProCare Vladimíra Dvorového sú radi, že v čase pandémie môžu ukázať, že sa rozvíjajú. „Rastieme, prinášame novú techniku, technológie, zvyšujeme počet ľudí,“ povedal Dvorový s tým, že bude veľmi rád, ak všetci zamestnanci nemocnice budú brať tento bod ako jeden z takých dôležitých míľnikov. „Stále sme len na začiatku, budeme pokračovať v investíciách, ktoré sme sľúbili. Chceli by sme túto nemocnicu povýšiť na nadregionálne centrum,“ podotkol Dvorový.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross