No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V štyroch sporoch o nemocnice pokračuje župa 3. prehrou

Okresný súd vo Zvolene dnes v plnom rozsahu zamietol žalobu Banskobystrického samosprávneho kraja o určenie neplatnosti zmluvy, podľa ktorej lučeneckú nemocnicu spravuje nezisková organizácia Všeobecná NsP Lučenec.Rovnako rozhodol ešte vlani v decembri Okresný súd Bratislava 2 o podobnej žalobe banskobystrickej župy, týkajúcej sa správy nemocnice v Žiari nad Hronom a koncom augusta Okresný súd vo Zvolene o žalobe týkajúcej sa správy nemocnice vo Zvolene.

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) neuspel so svojou žalobou, v ktorej žiadal súd určiť neplatnosť zmluvy o výkone správy nemocnice s poliklinikou (NsP) v Lučenci.

 

Okresný súd vo Zvolene na dnešnom pojednávaní žalobu župy zamietol v plnom rozsahu, správcom lučeneckej NsP tak zostáva nezisková organizácia (n. o.) Všeobecná NsP Lučenec, s ktorou župa uzavrela zmluvu o výkone správy nemocnice v roku 2005. "Súd na základe vykonaného dokazovania dospel k záveru, že zmluva o výkone správy bola uzavretá v zmysle príslušných právnych predpisov," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa banskobystrického krajského súdu Nina Spurná. Spresnila, že zmluvu podpísali príslušné štatutárne orgány za obe strany a samotný výkon správy schválilo zastupiteľstvo banskobystrickej župy.
Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Milan Murgaš sa k dnešnému rozsudku pre agentúru SITA odmietol vyjadriť s tým, že tak urobí až potom, keď samosprávnemu kraju doručia právoplatný rozsudok v tomto spore.

Dnešný rozsudok je treťou prehrou Banskobystrického samosprávneho kraja zo štyroch podobných sporov.

Po rovnakom rozsudku Okresného súdu Bratislava 2 z decembra minulého roka v podobnom spore o výkon správy NsP v Žiari nad Hronom a rovnakom rozsudku Okresného súdu Zvolen z konca augusta tohto roka v spore o správu nemocnice vo Zvolene je dnešný rozsudok treťou prehrou Banskobystrického samosprávneho kraja zo štyroch podobných sporov, pričom v zostávajúcom spore, týkajúcom sa správy NsP v Rimavskej Sobote, zatiaľ žiaden rozsudok nepadol. Dnešný rozsudok zvolenského súdu zatiaľ nie je právoplatný, obe strany môžu podať odvolanie. V prípadoch nemocnice v Žiari nad Hronom a nemocnice vo Zvolene sa župa odvolala, príslušné odvolacie súdy zatiaľ nerozhodli. O odvolaní v spore o správu hronskožiarskej nemocnice mal Krajský súd Bratislava rozhodnúť v stredu, pojednávanie však odročil na neurčito.

Neziskové organizácie spravujú majetok župných NsP a poskytujú v nich zdravotnú starostlivosť od polovice roka 2005. Správcom NsP v Žiari nad Hronom a NsP v Rimavskej Sobote je bratislavská n. o. Nemocnice a polikliniky, NsP Zvolen spravuje n. o. Vaše zdravie Zvolen a NsP v Lučenci n. o. Všeobecná NsP Lučenec. Zmluvy o správe nemocníc majú s BBSK uzavreté na 30 rokov, v prípade NsP Zvolen na 20 rokov. Súčasný župan Murgaš zmluvy o výkone správy majetku nemocníc od začiatku označoval za nevýhodné pre kraj a aj za neplatné. Žaloby o neplatnosť týchto zmlúv podal Banskobystrický samosprávny kraj v novembri 2006.

 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross