No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Pozreli sme si centrum okresu z vtáčej perspektívy

Netradičný dopravný prostriedok na kolesách s veľkou vrtuľou, ktorý upútal pozornosť minulý mesiac v Rimavskej Sobote, sa na našich cestách objavil opäť. Mnohí ľudia takéto niečo ešte stále nevideli. O originalite tohto dopravného prostriedku svedčí aj záujem čitateľov, ktorí prvotné informácie o ňom zaradili medzi naše najčítanejšie články v uplynulom mesiaci. Zaujímali sme sa preto o túto tému viac a pripravili sme rozhovor s jeho majiteľom Pavlom Březinom zo Zlína, kde ich firma vyrába a predáva vírniky. Na malom letisku pri Ožďanoch sme si vyskúšali lietanie po okolí a nad Rimavskou Sobotou. Služobne najstarší člen redakcie Rimava.sk si prvýkrát v živote pozrel centrum okresu z vtáčej perspektívy. Vo vzduchu s pilotom Pavlom strávil príjemných asi 20 minút, obleteli aj samotné mesto. Videli mestské lesy, Sobôtku, Sídlisko Západ, rieku Rimava či lokalitu bývalého cukrovaru. Pohľad z výšky stál za to a aj pristátie prebehlo na naše prekvapenie hladko a bez obáv.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako pre Rimava.sk uviedol pilot a zároveň expert na virnikové lietanie, venuje sa tomu celý život, čo už je skoro 50 rokov. Začal skákaním s padákom z lietadla. Potom prešiel na začiatku éry paraglajdingu na tento spôsob lietania. „A potom cez motorový paraglajding, ktorému sa teraz venuje 30 rokov," priblížil Březina, ktorý je niekoľkonásobný majstrom ČR a majstrom sveta v lietaní na motorových paraglajdoch. Zároveň dodal, že k takémuto lietaniu je potrebné absolvovať pilotný výcvik a získať pilotnú licenciu, mať schválený a certifikovaný vírnik. „Prípadne aj pre cestnú prevádzku. Je to náš patent," tvrdí Březina. Na vzlietnutie je potrebných pár desiatok metrov plochy, ktorá je dostupná na mnohých miestach v Čechách aj na Slovensku. Vhodné sú bývalé letiská pre práškovacie lietadlá. Ak chce pilot použiť medzinárodné letisko, tak je potrebné podať letový plán.

Vírnik vzlietne do výšky 8 kilometrov, ale podľa Březinu je najlepšia pracovná výška okolo 200 až 300 metrov nad zemou, kde je všetko pekne vidieť. „Proste zážitok a zároveň sa pohybujeme dostatočne vysoko, bezpečne nad zemou či stožiarmi," zdôraznil. Vírniky už prešli vývojom a v súčasnosti poskytujú pohodlie porovnateľné s autom. Zo začiatku sa podľa jeho slov do kabíny prenášali vibrácie, dnes sú ale materiály, postup výroby a vyváženie komfortnejšie. Je tam kúrenie aj vetranie. „Myslím si, že sa to dá celkom porovnať s automobilom. Ak má slúchadlá s redukciou šumu, tak sa dá počúvať hudba či telefonovať," podotkol.

Pre Pavla Březinu zo Zlína je toto cestovanie nielen na hobby, ale aj profi úrovni. Auto používa len na cestu z domu na letisko. Naposledy bol na Nord Cupe, severnom výbežku Európy, predtým v Neapole. V poslednej dobe vírnik, ktorý zabezpečuje neopakovateľnú formu voľnosti, využili na výlet do Tatier, kde sa previezli asi na desiatich takýchto strojoch. Podľa jeho slov by nebol problém zaletieť aj k moru, čo predstavuje asi štyri hodiny cesty. „Bez kolón a dopravných zápch," povedal s úsmevom. Vírniky sú certifikované aj na cesty, po pristátí ho za 5 minút majiteľ prestaví a pokračuje ďalej elektromotorom. Môže prejsť asi 40 kilometrov. Vo vzduchu letí rýchlosťou až 200 kilometrov za hodinu.

Napriek tomu na budúcnosť cestovania to podľa neho nevyzerá, pretože nie je jednoduché naučiť sa s tým lietať. „Chce to určitú pokoru, čas a úsilie, a to nie sú všetci schopní venovať," hovorí Březina a dodáva, že za 10 rokov činnosti majú v Česku a na Slovensku v prevádzke asi 100 vírnikov a asi 150 pilotov. Autogiro vírnikov lieta pritom po svete asi 5 tisíc. Sú aj na prenájom a ľudia jazdia do Kostariky či na Seychely. „Máme aj klientov, ktorí to používajú aj ako dopravný prostriedok vo firme medzi pobočkami," poznamenal.

Do Rimavskej Soboty chodia za obchodným partnerom a dodávateľom Individual design (MAD SR), ktorý vyrába špeciálne dizajnové poťahy do áut šité na mieru. „Máme celkom veľkú klientelu v Čechách a na Slovensku, u ktorej sa rozšíril tento typ čalúnených sedadiel. Radi by sme dostali interiér týchto pekných strojov na vyššiu úroveň za použitia kože a Alcantary," poznamenal Březina a dodal, že ich objavili na odporučenie a podľa neho sú najlepší v strednej Európe.

Podľa slov manažéra Mad SR Milana Krála to je pre ich spoločnosť príjemné spestrenie. Firma Mad SR dlhodobo spolupracuje s celou Európou, takže podľa neho nejde o extra nadnárodnú spoluprácu. „Ale bratia Česi sú nám stále nejako najbližšie. Myslím si, že je to naozaj veľmi zaujímavá spolupráca, ktorá má reálnu budúcnosť," povedal pre Rimava.sk Milan Král s tým, že používajú kvalitné materiály, ktorá musia spĺňať bežnú prevádzku vo vozidlách. „Sú preto viac než vhodné na prevádzku vo vírnikoch," priblížil. Podľa jeho slov momentálne rimavskosobotská spoločnosť Mad SR poskytuje autopoťahy do viac ako 7,5 tisíca modelov vozidiel, štandardných automobilov, nákladných vozidiel, ale aj rôznych špeciálov ako sú policajné či záchranárske vozidlá, lode i vlaky. „A toto je špeciálny projekt. Myslím si, že je pre každého výrobcu zaujímavý a siahol by po ňom," uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross