No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO-R. Sobota: Na Kurinci otvorili tobogan za takmer pol milióna eur

Najskôr predpokladali, že nebude stáť ani 200 tisíc eur. Nakoniec sa jeho cena vyšplhala na takmer pol milióna eur. Tobogan na Kurinci je už v prevádzke.

Vyskúšali ho prví rekreanti

Stavenisko na Kurinci už dostalo podobu toboganu s dopadovým bazénom a so strojovňou. Atrakciu, ktorej cena bola najskôr odhadovaná na približne 180 tisíc, neskôr 300 tisíc a nakoniec stála približne 480 tisíc eur, už vyskúšali i prví návštevníci. Vo svojom príhovore si primátor mesta Jozef Šimko zaspomínal na rok 2010. „Ja si dovolím otvorene povedať, že toto rekreačné stredisko chátralo, tu nebolo nič,“ tvrdil primátor. Ako ďalej povedal, s vtedajšími mestskými poslancami si dali záväzok, že rekreačnú oblasť začnú budovať. Po desiatich rokoch pribudol i tobogan.

Článok pokračuje pod reklamou



Mesto si zobralo 300 tisícový úver, zvyšok bol financovaný z rozpočtu

Ako v príhovore pokračoval primátor mesta, financie na výstavbu – teda úver vo výške 300 tisíc eur, schválilo bývalé mestské zastupiteľstvo v roku 2017.

Tobogan chceli spustiť do prevádzky už minulý mesiac, podľa viceprimátora Ladislava Rigóa boli neskoro dodané čerpadlá. Mesto taktiež čakalo na kolaudačné rozhodnutie, ktorého doručenie sa omeškalo kvôli čerpaniu dovolenky. Pri výstavbe toboganu sa však zastaviť nechcú. „Som nesmierne rád, že sa nám toto podarilo. Samozrejme, že máme ďalšie plány. Chceli by sme bazén s vlnobitím a mojím cieľom je 50 metrový plavecký bazén,“ prezradil viceprimátor Rigó.

S tým, že sa suma za tobogan navýši až na takmer pol milióna, podľa viceprimátora nepočítali.

„V prvom rade sme radi, že sa ho podarilo dokončiť, aj keď s dvojročným omeškaním,“ povedal poslanec mestského zastupiteľstva Roman Vaľo. Dvojnásobná cena toboganu v ňom podľa jeho slov zanechala zmiešané pocity. „Som rád, že nám tobogan zatraktívnil rekreačnú oblasť. Na druhej strane ma trápia zvýšené investičné náklady,“ hovorí Vaľo.

Cenu toboganu ďalej prirovnal k sume, ktorú požadoval riaditeľ Mestskej bytovej správy. Za približne 416 tisíc eur by odstránil havarijný stav pätnástich až dvadsiatich mestských budov. „Ja by som radšej preferoval zveľadenie mestských budov ako jednu stavbu za takúto sumu,“ vyjadril sa Vaľo.

 „Chcem zaželať toboganu všetko dobré, nech sa návštevníci dobre cítia. Avšak mesto si zobralo úver vo výške 300 tisíc a zvyšných 200 tisíc sme museli dosť pracne hľadať, aby sme to mohli dofinancovať,“ povedal mestský poslanec Jaroslav Matzenauer, podľa ktorého tobogan nebude návratný. Ako ďalej dodal, mesto chcelo zvýšiť vstupné na kúpalisko o jedno euro, čo však cez poslanecké plénum neprešlo. „Verím, že teraz už budeme dávať peniaze na zmysluplnejšie a rozvojovejšie projekty, ktoré mesto naozaj potrebuje,“ dúfa Matzenauer.

O chod kúpaliska sa starajú Technické služby mesta Rimavská Sobota (TSM). Podľa riaditeľa mestského podniku Tibora Barta na bazény a tobogan dohliadajú vyškolení plavčíci. „Všetci plavčíci musia mať absolvovaný kurz, len takých zamestnáme,“ tvrdí Barto, podľa ktorého je možné, že budúci rok zvýšia vstupné. Taktiež zvažujú, že zvýšia vstupné tým návštevníkom, ktorí budú chcieť tobogan využívať.

Zdroj: Rimava.sk

Do prevádzky pripravujú v okrese tobogany až na dvoch miestach

Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross