No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Vstupné na Kurinec sa možno zvýši, nie však pre všetkých. Prvého júna kúpalisko zrejme neotvoria

RIMAVSKÁ SOBOTA – Možné selektívne zvýšenie vstupného z piatich na šesť eur, obnova okolia bazéna, rozšírenie kempingu a skultúrnenie jeho vstupu. To sú zmeny, ktoré na aktuálnu letnú sezónu pripravila samospráva Rimavskej Soboty v rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda. Na ostatnom zasadnutí mestského zastupiteľstva o nich informoval riaditeľ Technických služieb mesta (TSM) R. Sobota Tibor Barto.

Uvažujeme o zvýšení vstupného, to je pravda. Ale zvažovali sme aj s vedením mesta len úpravu určitých vstupov, aby sme nepoškodili našich domácich občanov, Soboťanov. Ale čo sú cudzinci z iných miest, návštevníci kempingu, tam uvažujeme zvýšenie o jedno euro vstup na auto, vstup na stan,“ konkretizoval Barto s tým, že kúpalisko chceli otvoriť prvého júna. „Stále to platí, len ako pozerám počasie, asi z toho nebude nič,“ skonštatoval.

Článok pokračuje pod reklamou



Poslanec Jaroslav Matzenauer v diskusii navrhol vytvorenie akejsi „karty Soboťana“ pre obyvateľov, ktorí majú zaplatené dane a poplatky mestu. Vďaka nej by mali zachované pôvodné vstupné. Zároveň pripomenul, že už v minulosti dal návrh na delenie návštevníkov podľa toho, či chcú využiť tobogan alebo nie. Podľa Barta na to myslia, ale v prvom rade by bolo treba vybudovať modernejší vstup na kúpalisko.

Najlacnejšie stredisko v Európe?

Ako pokračoval primátor Jozef Šimko, v prípade Kurinca ide o najlacnejšie stredisko v rámci celého Slovenska a možno aj Európy. „My sme vlani navrhovali zvýšiť vstupné z päť na šesť eur. Mestská rada bola proti. My by sme to ale nebrali z vrecák občanov Rimavskej Soboty,“ avizoval Šimko s tým, že podľa jeho odhadu je len 20 percent návštevníkov z mesta a pre tých by mohlo zostať pôvodné vstupné. Ako sám povedal, verí tiež, že v roku 2023 sa začne budovať na Kurinci bazén s vlnobitím.

Podľa poslanca Romana Vaľa by skultúrneniu Kurinca pomohla architektonická súťaž, o ktorú žiadajú dva roky. „Stačí ju urobiť, dokončiť a vieme, ako posunúť Kurinec ďalej,“ povedal. Spomenul tiež, že koronakríza Kurincu trochu aj pomohla, keďže boli zavreté hranice a mnohí ľudia cestovali po domácej krajine a spoznávali Slovensko.

Riaditeľ TSM podotkol, že v prípade Kurinca už nejde o mestské kúpalisko, ale o rekreačné zariadenie s celoslovenskou pôsobnosťou. Máme naozaj ľudové ceny a som tomu rád, nechcem pridávať. Ale bolo by sa zamyslieť, lebo je to podľa mňa jediná mestská organizácia, kde sa dajú vyrobiť pekné peniaze. Nevidím problém 500 000 eur za 2,5 mesiaca,“ konkretizoval Barto, podľa ktorého by tomuto zámeru pomohla v budúcnosti aj predĺžená sezóna či dokonca celoročná prevádzka.

Obnova a rozvoj kúpaliska

Dotkol sa aj potrebnej obnovy niektorých komunikácií pre peších a priblížil realizované práce, na ktoré využili obdobie koronakrízy. „Urobili sme rekonštrukciu na 25-metrovom bazéne s pitnou vodou. Rozbili sme okolo neho celý obchôdzkový povrch a dali sme tam zámockú dlažbu. Taktiež chodníky sme opravili, pretože ich povrch sa mrvil. Rozšírili sme autokemping, keďže návštevnosť tam od roku 2016 stúpla desaťnásobne. Namontovali sme tam aj nové rozvodové zariadenie na vodu a elektrinu,“ vymenoval riaditeľ.

Zmeniť sa má aj vstup do kempingu, ktorý už nebude cez hlavnú bránu. „Je to tam dosť natesno. Sú tam dve pokladne, ale keď príde vláčik, prídu ľudia autami, niekedy sa tam nahromadí 80 až 100 ľudí. Občas sme sa už báli, že tam dôjde k nejakému úrazu. Tak sme sa rozhodli, že vstupná brána do kempingu bude odspodku, ako sú tenisové kurty. Zároveň bude využitá aj tá administratívna budova, pokladňa aj s recepciou,“ načrtol Barto.

Článok pokračuje pod reklamou



Ako doplnila vedúca odboru rozvoja mesta mestského úradu Eva Muráriková, mesto podávalo samosprávnemu kraju projekt na vytvorenie vonkajšej telocvične v areáli, ale nebol podporený. Podľa poslanca Michala Demetera nejde o príliš drahú záležitosť a samospráva by to mohla zafinancovať aj z vlastného rozpočtu.

Kúpalisko na Kurinci vlani podľa údajov riaditeľa navštívilo za 2,5 mesiaca dokopy 63 000 až 64 000 návštevníkov a tržby dosiahli úroveň 366 000 eur (pre porovnanie, v roku 2016 boli podľa neho 183 000 eur). Čo sa týka kempingu, v roku 2016 ho navštívilo 1 600 ľudí, vlani až 11 700. Dobrou správou podľa Barta je, že TSM nemuseli cez koronakrízu prepustiť ani jedného zamestnanca a pre všetkých našli využitie.

Zdroj a foto: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross