No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Župan Lunter navštívil Revúcu, dôvodom bolo rokovanie o budúcnosti nemocnice

18. januára 2023 | | |  | 

REVÚCA – Predseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter včera (17. januára) navštívil nemocnicu v Revúcej. Témou stretnutia bol aj dopad novej kategorizácie nemocníc na zdravotnú starostlivosť v kraji a postavenie samotných nemocníc v rámci ministerského návrhu kategorizácie. 

"Päť rokov ako župa upozorňujeme, že dostupnosť starostlivosti je v regiónoch kritická a zhoršuje sa. Päť rokov žiadame o systémové riešenia problémov, ako sú odchádzajúci lekári a lekári v dôchodkovom, alebo preddôchodkovom veku. A minimálne posledné 2 roky hovoríme, že reforma zdravotníctva sa musí a má začať pri ambulanciách, ktoré poskytujú 75 percent všetkej zdravotnej starostlivosti," uviedol župan na svojej stránke na sociálnej sieti.

Článok pokračuje pod reklamou


Lunter sa stretol s primátorom mesta Júliusom Buchtom a vedením nemocnice, aby si upresnili, čo vlastne revúcku nemocnicu v budúcnosti čaká. "Čo bude v nemocnici zachované, aké programy bude nemocnica poskytovať. Či sa poskytovaná starostlivosť a dostupnosť pre ľudí zvýši, alebo zníži a čo nemocnica, ambulantní lekári a ľudia potrebujú, aby veci pre ľudí fungovali," upresnil.

Vyslovil sa tiež s tým, že nikto z ministerstva kraju a ani ľuďom nikdy nevysvetlil, ako má vyzerať komplexná mapa zdravotnej starostlivosti po reforme – či bude starostlivosť, vrátane ambulantnej dostupnejšia, alebo nedostupnejšia, lepšia, alebo horšia. "Skrátka nič. Vládny plán na revitalizáciu ambulantnej siete nefunguje a keby sme sa do toho nepustili my na župe, tak by ambulancie len zanikali."

Za okrúhlim stolom s vedením mesta i nemocnice diskutovali na niekoľko tém – doplnkové programy, vzdialenosť pre cestujúcich či problém s náborom lekárov, ktorý bude po preradení do najnižšej kategórie pre nemocnicu ešte náročnejší. "Rovnako sme sa presvedčili, že fungujúci ambulantný sektor je absolútnym základom fungujúcej zdravotnej starostlivosti – v nemocnici v Revúcej dnes končia vážne stavy, z ktorých mnohé by nemuseli zájsť tak ďaleko, keby ich liečbu podchytili už v ambulancii," uviedol Lunter.

Hlavným kritériom a cieľom kraja je podľa jeho slov, aby sa zvýšila dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti ako celku. "Sú to ciele merateľné a kontrolovateľné a absolútne nechápem, že nám ich doteraz nikto nepredstavil."

Článok pokračuje pod reklamou


Zdôraznil tiež niekoľko bodov, ktoré sú podľa neho dôležité pre obyvateľov Gemera: "Je podstatné, aby ministerstvo garantovalo dostupnosť doplnkových programov v nemocnici Revúca, aby uvoľnilo prostriedky z Plánu obnovy na vybudovanie urgentu a rekonštrukciu ďalších oddelení v nemocnici a aby okamžite spustilo komplexnú reformu ambulantného sektora tak, aby ambulancie v regiónoch pribúdali a nezanikali."

Dodal, že odborní zástupcovia z kraja budú ďalej hovoriť so zástupcami nemocnice a samospráv a budú žiadať od vlády a ministerstva, aby aj ľudia z Revúcej a okolia mali dostupné služby a nezostali znova na vedľajšej koľaji.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross