No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zhorenú chatu na Burde postavili nanovo, chystajú jej otvorenie

15. júla 2015 |  | | | |

chata-burdaZhorenú chatu na Burde v Národnom parku Muránska planina (NPMP) postavili tento rok nanovo, počas najbližšieho víkendu chystajú jej otvorenie. Páchateľa, ktorý požiar spôsobil, sa polícii doposiaľ vypátrať nepodarilo. Ako Rimava.sk informovala riaditeľka Správy NP MP Jana Šmídtová, chata bola dokončená v júni, jej dizajn a pôdorys je podobný so starou, aj keď nejde o kópiu. Jej otvorenie je naplánovné na sobotu, 18. júla, dopoludnia. Pôvodná chata, ktorá zhorela v novembri 2012, bola zrubová, pri výstavbe novej boli použité odolnejšie materiály voči požiaru. „Pôvodný drevený zrub so šindľovou strechou z praktických a bezpečnostných dôvodov nahradila murovaná stavba obložená kameňom s plechovou strechou,“ priblížila Šmídtová a dodala, že v týchto dňoch upravujú okolie a zútulňujú vnútorné priestory. Chata má podľa riaditeľky aj naďalej slúžiť návštevníkom ako terénne informačné stredisko Národného parku Muránska planina a zároveň turistická útulňa s možnosťou prenocovania v skromných podmienkach a poskytnutím nenáročného občerstvenia návštevníkov. „Tak ako v minulosti, počíta sa aj dnes s jej zaradením do siete prestupných staníc v rámci Huculskej magistrály,“ povedala Šmídtová, podľa ktorej na výstavbu novej útulne použili financie z poistnej udalosti. Ako poznamenala, informáciou o výške investícií nedisponuje.

porovnanie chát 2012-2015

Pôvodná zrubová chata bola dokončená v januári 2011, požiar ju zničil v novembri 2012. Polícia v prípade začala trestné stíhanie pre zločin poškodzovania cudzej veci. Pri požiari vznikla podľa policajnej hovorkyne Márie Faltániovej Regionálnemu centru ochrany prírody so správou NPMP škoda odhadnutá na 80 tis. eur, zničením osobných vecí majiteľovi z Muránskej Dlhej Lúky približne 3,7 tis. eur. Trestné stíhanie však bolo podľa Faltániovej prerušené v marci 2013 z dôvodu, že sa nepodarilo nájsť páchateľa. „Presnú príčinu požiaru a ani páchateľa sa v rámci vyšetrovania nepodarilo zistiť, požiar však nebol spôsobený vlastným zavinením,“ podotkla riaditeľka Správy NP MP Jana Šmídtová. Ako doplnila, vnútorné priestory chaty budú zabezpečené hasiacimi prístrojmi a pri prevádzke útulne sa bude maximálne dbať na bezpečnosť a dodržané budú požiarno-bezpečnostné predpisy. „Budovu tiež plánujeme zabezpečiť monitorovacím systémom, avšak ani najväčšia opatrnosť správcu a akýkoľvek monitorovací systém nedokáže predísť ľudskej zlobe a závisti, ktorá dokáže zničiť aj to, čo si dôkladne chránite,“ uzavrela Šmídtová.

Sedlo Burda sa nachádza v severozápadnej časti NPMP pod Fabovou hoľou v nadmorskej výške 1005 metrov nad morom. Je dôležitou križovatkou turistických trás. Turisti zrub využívali na niekoľkokilometrovom úseku medzi Pohronskou Polhorou a salašom Zbojská, trasou prechádzali peši na bicykloch aj na koňoch.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Národný park Muránska planina, Ing. Mgr. Ľubica Balgová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross