No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Zisťovali sme, aký je rozdiel medzi respirátormi FFP2 a KN95

14. februára 2021 | |  | | |
Foto ilustračné. Zdroj: BBSK

V uplynulých dňoch začalo mesto Rimavská Sobota s rozdávaním respirátorov. Samospráva avizovala, že ich vložia do schránok približne 10 tisíckam domácností. Aj keď malo ísť podľa prvotných informácií a aj podľa priloženého lístka o respirátory typu FFP2, k obyvateľom sa dostali respirátory KN95. Aký je medzi nimi rozdiel?

Neboli testované v rovnakých podmienkach ani rovnakým spôsobom

Na túto otázku odpovedal Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo SR (ÚNMS SR). „Respirátory KN95 alebo N95 sú určené na ázijský/čínsky trh a mali by byť vyskúšané podľa čínskej normy GB/T 32610-2016,“ uvádzajú vo svojom stanovisku. Ako ďalej dodali, ak majú byť uvedené ako osobné ochranné prostriedky na trh Európskej únie alebo Slovenska, musia byť posúdené podľa tunajších požiadaviek. „To znamená podľa požiadaviek nariadenia (EÚ) 2016/425 o osobných ochranných prostriedkoch a podľa požiadaviek príslušnej harmonizovanej technickej normy EN 149 + A1,“ vysvetlili.

Článok pokračuje pod reklamou



Respirátory KN95 teda neboli testované podľa európskych noriem, a preto nemôžu byť považované za rovnocenné s respirátormi typu FFP2.

Rozdiel v testovaní spočíva v tom, že podľa normy EN 149 bol testovaný prienik filtračného materiálu respirátora FFP2 dvoma aerosólmi – chloridom sodným a parafínovým olejom. Respirátor FFP2 bol teda testovaný aj na prienik miniatúrnych okrúhlych kvapiek, ktoré simulujú situáciu záchytu koronavírusu. Ak filter zachytí parafínový olej, predpokladá sa, že zachytí aj vírus. Týmto spôsobom bol testovaný čínsky respirátor s označením KP95, nie KN95. Čínska norma merala filtračnú účinnosť KN95 len na aerosól NaCl, čiže bežnú kuchynskú soľ v aerosóle tvoriacu miniatúrne kocôčky. Uvádza to štúdia Ministerstva priemyslu a obchodu ČR.

„Respirátor KN95 by sa mal najviac približovať k filtračnej tvárovej polmaske triedy FFP2, avšak líšiť sa môže najmä svojím tvarom z dôvodu prispôsobeniu sa ázijskému typu tváre, z toho dôvodu v mnohých prípadoch v našich podmienkach nemusí správne priliehať, tým pádom môže dôjsť aj k zníženiu účinnosti a efektívnosti jeho nosenia,“ vysvetľuje ďalej úrad s tým, že výrobky s označením KN95 odporúča nepoužívať ako osobný ochranný prostriedok. „V prípade, že majú preskúšanú aspoň zdravotnú nezávadnosť materiálu, tak ich odporúčame používať iba ako rúška na každodenné použitie (čo sú napríklad bežné textilné rúška),“ dodali.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross